EP zdolal další překážku na cestě za popandemickou obnovou

foto Budova Evropského parlamentu v Bruselu, logo eura

Rozpočtový výbor Evropského parlamentu přijal tři nová ustanovení, platná pro zavádění unijního systému vlastních zdrojů. Tímto krokem otevřel dveře pro jeho reformu a uplatnění nových zdrojů do příjmů EU.

Přijatá trojice úprav bude účinná v souladu přijatým rozhodnutím o vlastních zdrojích (ORD), kterému dal EP zelenou loni v září a Rada EU v prosinci. Toto rozhodnutí se nyní nachází v procesu schvalování na úrovni členských států.

Změny počítají například s provizemi z výpočtu vlastních zdrojů, zjednodušují jejich kalkulaci a způsob zacházení s penězi, stejně jako monitoring a práva kontroly, která jsou důležitá pro hladký chod celého mechanismu na příjmové straně unijního finančního plánu.

ORD nyní přijímají členské země, bude mít zpětnou platnost od 1. ledna 2021. Dané rozhodnutí umožní EU, aby si vypůjčila prostředky ve výši 750 miliard eur pro plán obnovy nazvaný Next Generation EU.

“EP opět udal tón. Schválením implementačních opatření jsme zajistili, že rozhodnutí o vlastních zdrojích bude schopné přispět k okamžitému rozjezdu Next Generation EU po jeho přijetí členskými státy,” uvedl portugalský europoslanec-člen rozpočtového výboru José Manuel Fernandes (EPP).

Hlasování na plénu k tomu tématu se čeká na sezení ve dnech 24. a 25. března.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď