EP zaujme postoj k výsledku summitu

foto Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Poslanci EP budou dnes od 9:30 hodin diskutovat s předsedy Evropské rady a Evropské komise Charlesem Michelem a Ursulou von der Leyenovou o výsledcích červencového summitu EU.

Po této mimořádné plenární rozpravě přijme EP usnesení o víceletém finančním rámci, systému vlastních zdrojů a plánu obnovy pro Evropu.

"Evropští občané po dlouhých dnech diskuzí očekávají dohodu, která bude odpovídat tomuto historickému okamžiku. Znepokojuje nás budoucnost, v níž by se evropská solidarita a komunitární způsob rozhodování vytratil. Evropský parlament stanovil své priority a očekává, že budou naplněny. Víceletý finanční rámec musí být schopen řešit ve střednědobém horizontu hlavní výzvy stojící před Evropou, které souvisejí například se Zelenou dohodou pro Evropu, digitalizací, ekonomickou odolností a bojem proti nerovnostem,” uvedl v úterý předseda Evropského parlamentu David Sassoli v návaznosti na výsledek zasedání Evropské rady, které se konalo až do úterý v Bruselu.

Nové vlastní zdroje financování EU jsou podle Sassoliho potřeba okamžitě. „Potřebujeme rovněž opatření k zajištění účinné obrany právního státu. Parlament kromě toho opakovaně vyzýval ke zrušení rabatů. Pokud nebudou tyto podmínky dostatečně naplněny, Evropský parlament neudělí svůj souhlas. Covid-19 tu stále je a v Evropě pozorujeme vznik nových ohnisek nákazy. Více než kdykoliv předtím je proto nezbytné jednat rychle a odvážně," připomněl Sassoli.

Jednání bude možné sledovat živě prostřednictvím EbS nebo multimediálního centra EP.

Evropská rada musí nyní finalizovat svůj mandát k zahájení jednání s Evropským parlamentem o plánovaném víceletém finančním rámci na období 2021-2027, reformě vlastních zdrojů financování a plánu obnovy EU. Parlament bude mít při schvalování dlouhodobého rozpočtu EU poslední slovo: bez souhlasu většiny poslanců nemůže Víceletý finanční rámec vstoupit v platnost. Platnost současného dlouhodobého rozpočtu EU vyprší 31. prosince 2020.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď