EP žádá transparentní informace o dodávkách vakcín do členských států

foto Zdravotnice aplikuje 4. února 2021 dávku vakcíny proti covidu-19 v očkovacím centru v kolínské nemocnici. V současnosti se zde očkují zaměstnanci nemocnice a pracovníci sociálních služeb.

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu apeluje na národní vlády v Evropské unii, aby pravdivě dokládaly způsob, jakým nakládají s očkovacími látkami. Podle europoslanců je to jediná cesta, jak zabránit šíření dezinformací.

Evropský parlament (EP) chce tímto způsobem čelit rostoucím obavám občanů, kteří se v pandemii covid-19 upínají k očkování schválenými vakcínami. Poslanci proto naléhají, aby údaje o počtu dodaných očkovacích dávek a termíny jejich distribuce byly jasné a srozumitelné. Tato data mají členské země poskytovat na měsíční bázi až do léta, usuzuje Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Šéf 81členného výboru Pascal Canfin (Renew, Francie) uvedl: „Evropský parlament žádá, aby byla každý měsíc zveřejňována kompletní data o počtu vakcín, jež dorazily do jednotlivých zemí. Jedině za předpokladu, že budeme mít jasný obrázek o aktuálním dění, se nám povede získávat důvěru a čelit výzvám spojeným se zpožděním dodávek a v rychlosti očkování. Současně můžeme touto cestou bojovat proti narůstající vlně nejistoty a dezinformací v Evropě.”

Celková informovanost, připomíná EP, není v současné době dostatečná, což dokládají statistiky, dodané ze členských států. Pouze omezený počet národních úřadů komunikuje o tom, jak s vakcínami zachází, kritizuje zmíněný europarlamentní výbor.

Na jeho výhrady už reagovalo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, které je unijní agenturou zaměřenou na prevenci v oblasti zdravotnictví a na epidemiologickou kontrolu přenosných nemocí. Oznámilo, že bude situaci sledovat a dění ve členských státech, v součinnosti s tamními úřady, zveřejňovat na svých stránkách (https://qap.ecdc.europa.eu/public/extensions/COVID-19/COVID-19.html#vaccine-tracker-tab).

Na únorové plenární schůzi Evropského parlamentu, která začíná v pondělí, budou europoslanci probírat téma očkování ve středu. Zprávu o stavu vakcinace přednese předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď