EP požaduje větší transparentnost v očkování proti covidu-19

foto Očkování proti koronaviru - ilustrační foto.

Nedostatečná transparentnost, nejistota a dezinformace ohledně očkování proti covidu-19 se řeší na půdě Evropského parlamentu. Na otázky týkající se smluv, transparentnosti, povolení, dostupnosti a nasazení vakcín odpovídala členům Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) hlavní unijní vyjednávačka pro společné nákupy vakcín Sandra Gallinaová.

Europoslanci zdůraznili potřebu větší srozumitelnosti a transparentnosti jak smluv o vakcínách, tak rozhodovacího procesu na úrovni Evropské unie. Ocenili otevřenost Evropské komise sdílet dostupné informace, nicméně na některé otázky mohou podle nich odpovědět členské státy a farmaceutické společnosti lépe.

Očkovací vakcína proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech - ilustrační foto. Řada dotazů se týkala možné existence státních nebo dvoustranných smluv. Komise však žádné takové ujednání nezaznamenala. Prostřednictvím dohody o společném zadávání zakázek zajišťuje nyní EU vakcíny pro celou unii. Do členských států jsou pak očkovací látky distribuovány poměrným dílem.

Evropská komise poslancům dále sdělila, že smlouvy o vakcínách jsou jim pro přezkum plně k dispozici. Od příštího týdne pak bude fungovat speciální platforma, kde mohou členské státy dvakrát týdně hlásit počet obdržených a použitých vakcín.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) právě obdržela žádost o schválení vakcíny společnosti AstraZeneca. Podmínečné povolení k uvedení na trh se očekává na konci ledna. Největší množství očkovacích látek by mělo být dodáno během druhého čtvrtletí letošního roku. Jak už bylo dohodnuto v existujících smlouvách, konkrétní strategie nasazení vakcín si stanoví každý členský stát samostatně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 23. března 2023

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď