EP: Pomoc potřebným musí být větší a pružnější

foto Rodinná procházka, dítě, rodiče. Ilustrační foto.

Evropský parlament zohlednil skutečnost, že v době koronavirové krize stoupá počet lidí v nouzi, a schválil dodatečné finanční prostředky na jídlo a každodenní potřeby těchto ohrožených skupin obyvatel. Toto financování, při němž není nutná finanční spoluúčast členských států, bylo přijato na roky 2021 a 2022.

Europoslanci byli pro tuto úpravu 649 hlasy, sedm bylo proti a 31 se hlasování zdrželo. Tento postoj znamená, že EP posvětil nové nastavení Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD), na němž se shodly země EU loni v prosinci.

Přepracovaná regulace umožní členským státům, aby mohly v tomto roce a napřesrok – v zájmu podržet nejhůře postižené skupiny občanů – čerpat z fondů, jež slouží k hospodářské obnově unie. Tyto nástroje zastřešuje iniciativa REACT-EU. Národní vlády mohou samy rozhodnout, zda je třeba, aby ještě navýšily už dříve vyčleněnou pomoc pro sociálně slabší obyvatele. Aby se podařilo snížit zátěž pro veřejné rozpočty, nemusí se členské státy na těchto výdajích podílet. Evropská komise navrhne způsob předfinancování, jež má tok této pomoci co nejvíce urychlit.

„Tato pandemie má dalekosáhlé dopady na kvalitu života lidí, zejména těch, kteří byli vystavení rizikům od samého začátku. Zhoršenou životní situaci má více jak pětina Evropanů. Tento pomocný fond by jim měl pomoci, aby našli východisko z nouze a vrátili se do plnohodnotného života,” uvedla slovenská poslankyně-zpravodajka Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Novelu musí ještě formálně schválit Rada EU. Poté vejdou přijatá opatření do Úředního věstníku listin EU a mohou být uplatněna v praxi.

Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) se 3,8 miliardami eur byl založen v roce 2014 jako forma pomoci v nejhorších případech bídy a jako nástroj pro zachování sociální soudržnosti v EU. Z nabídky tohoto fondu jdou prostředky každoročně na podporu 13 milionů příjemců, z toho jednoho milionu dětí. Pandemie covid-19 špatnou situaci těchto obyvatel a dalších skupin dále prohloubila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď