EP: Cílem je rychlé zotavení

foto Předseda Evropského parlamentu David Sassoli

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli požaduje po státnících členských států EU odvážný postup v obnově kontinentu. Přednostně se mají věnovat plánu na restart ekonomiky a sestavení unijního rozpočtu.

Čas je luxus, který si teď nemůžeme dovolit. Musíme jednat rychle, evropská ekonomika to potřebuje. Evropané očekávají, že se do akce pustíme hned.

Těmito slovy se obrátil na hlavy států a národních vlád předseda europarlamentu David Sassoli v úvodu Evropské rady, která se konala v pátek 19. června prostřednictvím videokonference. Tématem byl fond na podporu oživení v reakci na krizi covid-19 a nový dlouhodobý finanční rámec EU do roku 2027.

Návrh Evropské komise na ekonomické vzkříšení označil Sassoli jako ambiciózní, nicméně zmínil, že „klouže po povrchu toho, co je ve skutečnosti potřeba udělat.”

Předseda parlamentu se také vyjádřil proti tomu, aby byl plán obnovy postaven na půjčkách. Ty by dopadly na zadluženost jednotlivých zemí nerovnoměrně a byly ve výsledku pro Unii jako celek nákladné. „Parlament je zastánce toho, aby byl každý společný dluh řádně splacen, a to bez zatěžování budoucích generací.” Za nutný předpoklad shody na novém unijním rozpočtu označil Sassoli nové, vlastní zdroje financování.

“Teď není ten správný čas na to, abychom slevili z našich cílů. Naopak, potřebujeme lidem ukázat, že Evropa jako celek má cenu a že umí pomoci,” dodal.

Předseda EP se vyjádřil také k budoucím vztahům unie se Spojeným královstvím. “Budeme prosazovat ambiciózní, jednotící a komplexní dokument, který se bude držet vyjednaných politických dohod. Přestože nemáme moc času, musíme se snažit o co nejlepší výsledek – pro obě strany.”

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď