Eni a OMV koupí podíl v rafinériích arabské ADNOC

foto Ropná rafinerie, těžba ropy - ilustrační foto.

Abú Zabí - Italská ropná společnost Eni a rakouská OMV se dohodly na koupi podílu v rafinérské divizi firmy Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) ze Spojených arabských emirátů a zřízení nového obchodního podniku, který budou vlastnit všichni tři partneři. Hodnota transakce je 5,8 miliardy dolarů (129,5 miliardy Kč), oznámily společnosti.

ADNOC díky transakci získá napojení na evropské trhy. Eni pak bude moci rozšířit své aktivity do dalších oblastí mimo Afriku a OMV posílí ve zpracování ropy mimo Evropu.

Podle dohody získá Eni podíl 20 procent a OMV 15 procent v ADNOC Refining. ADNOC bude vlastnit zbývajících 65 procent. Stejný poměr budou mít firmy také ve společném obchodním podniku. Dohoda by měla být dokončená ve třetím čtvrtletí.

Eni za podíl zaplatí zhruba 3,3 miliardy USD a OMV 2,5 miliardy USD. To ohodnocuje celou firmu ADNOC Refining na 19,3 miliardy USD. Kapacita zpracování rafinérie je 922.000 barelů ropy denně. Dohoda zahrnuje také rafinerii Ruwais Refinery, která je čtvrtou největší samostatnou rafinerií na světě.

"Je to jedna z největších rafinérských transakcí a odráží rozsah, kvalitu a růstový potenciál majetku ADNOC Refining spolu s výhodnou polohou, odkud je možné zásobovat trhy v Africe, Asii a Evropě," uvedla v prohlášení Eni.

Eni v posledních měsících podepsala několik dohod na Blízkém východě. Firma se snaží expandovat mimo Afriku, kde je největším zahraničním producentem ropy a plynu, napsala agentura Reuters.

Firmu ADNOC vlastní emirát Abú Zabí a byla založená v roce 1971. Producenti ropy a plynu z Blízkého východu, včetně státních firem v Saúdské Arábii a Kuvajtu, se snaží rozšířit své aktivity z pouhého prodeje surové ropy a posilují své kapacity ve zpracování ropy. V rámci těchto plánů hledají zahraniční partnery, kteří jim pomáhají získat nejnovější technologie a urychlit plány expanze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď