Energetici přes noc opravili téměř všechny poruchy na vedení

foto Odstraňování stromů polámaných silným větrem - ilustrační foto.

Praha - šechny poruchy na vedení vysokého napětí, které způsobily čtvrteční bouřky, už energetici opravili. Výjimkou je lokalita Zlatá Olešnice na Jablonecku, kde je obtížně přístupný terén. První odhady škod se pohybují v řádu milionů korun, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí energetické společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

Bouřky provázené silným větrem odřízly od elektřiny až 17.000 odběratelů. Nejvíc práce měli energetici v Ústeckém a Libereckém kraji a také na severu Moravy.

"Během noci se nám podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí," informovala Holingerová. Problém přetrvává ve Zlaté Olešnici na Jablonecku, kde ČEZ eviduje přes 400 odběrných míst bez elektřiny. "Je zde nepřístupný terén a těžký materiál musíme asi v kilometrovém úseku doslova tahat ručně," vysvětluje mluvčí. Předpokládá, že dodávky proudu budou obnoveny během dopoledne.

Škody způsobené čtvrtečními bouřkami zatím ČEZ nevyčíslil. "První odhady se pohybují v jednotkách milionů korun," uvedla mluvčí. Část poruch podle ní mohou zákazníci hlásit až o víkendu, kdy lidé vyrazí na kontrolu svých chat.

Moravskoslezský kraj

Především k odstraňování spadlých stromů a nebezpečných větví vyjížděli po bouřkách profesionální i dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji. Do čtvrteční půlnoci zaznamenali více než 70 výjezdů, nejhorší byla situace v Ostravě, kde bylo 24 zásahů. ČTK to dnes řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Při bouřkách nebyl nikdo zraněn a většinou nevznikly ani větší škody. Výjimkou je pouze poškozená kolárna u vlakového nádraží v Jistebníku na Novojičínsku. "Jednotky odstraňovaly ve čtvrtek večer vzrostlou lípu z budovy kolárny u železničního nádraží v Jistebníku, která objekt poškodila, ale provoz na trati nebyl omezen. Hasiči museli lípu zajistit vázacím popruhem, pomalu ořezat a nakonec opatrně stáhnout z budovy na zem," popsal zásah Kůdela.

Bílovečtí profesionální hasiči například odstraňovali velký akát ve Staré Vsi, který ležel přes polovinu silnice. "Strom při pádu zavadil o elektrické dráty. Sice je nepoškodil, ale domácnosti z okolí se ocitly bez dodávky elektrického proudu," řekl Kůdela.

Například v obci Vrchy na Novojičínsku hasiči likvidovali po pádu hned tři stromy, také tam byli obyvatelé bez proudu. Vodu ale hasiči nikde čerpat nemuseli.

Není vyloučeno, že následky počasí budou hasiči odstraňovat ještě dnes ráno a dopoledne.

Kraj Vysočina

Bouřky na Vysočině se obešly bez výraznějších srážek, hasiče ale od čtvrtečního odpoledne zaměstnal vítr. Kvůli odstraňování spadlých stromů a větví měli asi dvacet výjezdů. Většina stromů popadala na silnice a omezovala průjezd. V Pikárci na Žďársku hasiči odstraňovali strom, který spadl na dům. Všechny události se obešly bez zranění, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

K prvnímu případu hasiči ve čtvrtek vyjeli už před 16:00. Zasahovali ve všech okresech kraje, nejvíc ale na Žďársku. Vítr tam vál rychlostí přibližně 50 kilometrů za hodinu, ale napršely tam jen dva litry na čtvereční metr, uvádí web Českého hydrometeorologického ústavu.

Dnes bude podle meteorologů na Vysočině oblačno s přeháňkami a ojediněle s bouřkami. Nejvyšší odpolední teploty budou 14 až 18 stupňů Celsia. Vanout bude mírný vítr rychlostí okolo 20 kilometrů za hodinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď