EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

foto Vakcína firmy Moderna. Ilustrační foto.

Amsterodam - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Podle jejího dnešního oznámení může být posilovací dávka vakcíny Spikevax aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou. Vakcína od Moderny se tak stává po přípravku od firem Pfizer a BioNTech druhou očkovací látkou povolenou v Evropské unii ke třetímu použití.

EMA dnes také oznámila, že vedlejší účinky po aplikaci třetí dávky této vakcíny jsou podobné jako po druhé dávce. Švédsko a Dánsko na začátku října přestaly tímto preparátem očkovat lidi narozené po roce 1991 kvůli vzácným vedlejším účinkům. Podle švédského zjištění se u mladých dospělých a mladistvých očkovaných touto látkou zvýšil počet případů myokarditidy a perikarditidy, tedy zánětu srdeční svaloviny nebo vaku obklopujícího srdce.

Naše rozhodnutí vychází ze "zjištění, že třetí dávka Spikevaxu podaná šest až osm měsíců po druhé dávce vedla ke zvýšení protilátek u lidí, jimž se už jejich úroveň začala snižovat," uvedla EMA ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Agentura ve svém dnešním oznámení také sdělila, že bude nadále sledovat bezpečnost a účinnost přípravku Spikevax.

Už 4. října EMA schválila používání třetích dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, o posílení imunity lidí naočkovaných jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson má EMA rozhodovat podle agentury Reuters v příštích týdnech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď