EMA: Omikron je nakažlivější, na závěry o jeho nebezpečnosti je brzy

foto Ilustrační foto - Pumpař stojí 27. listopadu 2021 vedle novinového titulku, který informuje o nové mutaci covidu-19 v jihoafrické Pretorii.

Amsterodam - Varianta omikron je podle všeho nakažlivější než předchozí formy koronaviru, na závěry ohledně závažnosti nákazy je ale ještě brzy. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Podle nich zatím není o průběhu nákazy omikronem k dispozici dost dat, z nichž by se dalo usoudit, zda stávající vakcíny proti nové variantě fungují dostatečně nebo je bude potřeba upravit.

"Případy se jeví jako převážně lehké, musíme ale nasbírat více informací, abychom mohli určit, zda je spektrum závažnosti choroby způsobené omikronem jiné než u variant, které obíhají nyní," řekl Marco Cavaleri, který je v agentuře EMA zodpovědný za strategii očkování.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu řekl, že koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než varianta delta, ale mírnější průběh nemoci covid-19.

EMA se dnes vyslovila také pro časnější aplikaci třetích posilujících dávek proticovidových vakcín. "Zatímco stávající doporučení bylo podávat posilující dávku nejlépe po šesti měsících, tak dostupná data nyní hovoří o tom, že podání třetí dávky je bezpečné a účinné už po třech měsících od dokončeného očkování," řekl Cavaleri.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď