Elektromobily už mají v Norsku podíl na trhu 90 procent

foto Elektromobil Tesla Model Y.

Bez jedné desetiny rovných devadesát procent už mají na trhu s novými osobními vozy v Norsku podíl. V drtivé většině jde přitom o „čisté“ bateriové elektromobily. Vyplývá to z čerstvé statistiky norské organizace OFV.

Ostatní typy pohonů pouze paběrkují. Konkrétně v červnu se už prodalo jen 2,8 procenta aut s benzinovými motory, dále 3,7 procenta dieselů a 3,6 procenta hybridů.

Přitom celkový objem trhu se vinou váznoucích dodávek letos zmenšil. V porovnání s prvním pololetím loňského roku se prodalo o 18 procent méně osobních vozů, v samotném červnu to bylo dokonce téměř 27 procent.

Nejžádanějším elektromobilem v Norsku je v současné době Tesla Model Y, která z celkového „koláče“ odebrala 17 procent. Dvojkou na trhu je Volkswagen ID.4, kterých se však prodalo jen něco přes polovinu z počtu zmíněné Tesly.

O třetí místo se za první pololetí dělí s BMW iX Škoda Enyaq iV. V červnu už ale byl ale elektromobil z Mladé Boleslavi jasnou „trojkou“.

Dominantní postavení elektromobilů v Norsku podtrhuje fakt, že v první dvacítce nejprodávanějších osobních vozů je pouze jediný model, který se nenabízí ani v čistě elektrické verzi a dokonce ani s pohonem plug-in hybrid. Je jím Toyota Yaris.

V Top 20 v Norsku jsou také dva čínské elektromobily. Jak Hongqi E-HS9, tak BYD Tang jsou ale na samém chvostu tohoto žebříčku.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď