Elektrické dodávky výrazně vyčistí vzduch ve městech

foto Stellantis - prezentace nových elektrických dodávek

Praha - Segment středních dodávek se na celkovém objemu dopravy ve městech v průměru podílí pouze sedmi procenty. Je však viníkem sedmnácti procent emisí. Na tiskové konferenci při uvedení elektrických vozů Peugeot e-Expert, Citroën ë-Jumpy, Opel Vivaro-e a odvozených osobních verzí těchto dodávek to přiznali představitelé zmíněných automobilových značek.

Také touto argumentací chtějí přesvědčit ekologicky smýšlející podnikatele a firmy, aby své zatím převážně dieselové dodávky vyměnili za ty s elektrickým pohonem.

Všechny zmíněné vozy jsou poháněné elektromotorem s výkonem 100 kW a pod nákladovým prostorem mají umístěnu vysokonapětovou baterii s kapacitou buď 50 nebo 75 kWh. Ta větší umožňuje dojezd na jedno nabití až do vzdálenosti 330 kilometrů.

Koncern Stellantis, do něhož nyní zmíněné automobilové značky náleží, elektrické verze svých užitkových automobilů potřebuje prodávat v čím dál větší míře také kvůli nutnosti plnit emisní cíle stanovené automobilkám Evropskou unií. Pokud se tak má stát, je zapotřebí, aby již letos měly elektrické dodávky na celkovém množství prodaných vozů této kategorie podíl pět pět procent, v roce 2025 alespoň patnáct a o dalších pět let později už 27 procent.

Podnikatelé by podle názoru představitelů Peugeotu, Citroënu a Opelu mohli slyšet také na to, že elektrické verze těchto středně velkých užitkových vozů mají při osmiletém cyklu provozování podstatně menší servisní náklady. Zatímco totiž cena servis při pravidelných prohlídkách po 40, 80, 120 a 160 tisících kilometrech u dieselové verze stojí vždy od 9794 Kč po 18 734 Kč, majitel elektrické dodávky bude ve stejných intervalech platit vždy po 2222 korunách. Celková úspora po osmi letech a sto šedesáti tisících najetých kilometrech dosáhne téměř 45 tisíc korun.

Současná pořizovací cena nových vozidel Peugeot e-Expert a Citroën e-Jumpy je 684 900 Kč bez DPH, Opel Vivaro-e přijde levněji. Konkrétně na 670 000 Kč. Jvždy se jedná o základní verze s menší trakční baterií.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď