Elektrické Audi si při Dakaru poveze s sebou skoro 300 litrů benzínu

foto Audi RS Q e-tron pro Dakar

Audi odhalilo svůj speciál pro příští ročník dakarského závodu. Jedná se o elektromobil, který však ale ve svých útrobách kromě baterie s kapacitou 50 kWh vozí také klasickou nádrž pro 295 litrů benzínu.

Fotogalerie

To proto, že kola obou náprav sice roztáčí elektromobily původně vyvinuté pro Formuli E, ale elektrickou energii pro ně z větší části vyrábí další shodný motor-generátor ve spolupráci se zážehovým motorem 2,0 TFSI. Ten zase původně poháněl závodní vůz pro okruhovou sérii DTM.

Audi při odhalení speciálu uvedlo, že tento agregát je upraven tak, aby měl co nejvyšší účinnost. Proto tento “prodlužovač dojezdu” bude pracovat v rozmezí otáček 4500 – 6000 za minutu.

Díky tomu se pak mají emise CO2 potřebné na výrobu 1 kWh pro dodávku do baterie mají dostat pod hranici 200 gramů.

Celkový výkon hnacího soustrojí bude 500 kW. Celková hmontost závodního speciálu je na hranici dvou tun. Samotná baterie se na tom podílí 370 kilogramy.

Zatímco na samotném elektrickém pohonném ústrojí již podle šéfa vývoje Audi Sport Stefana Dreyera nic moc vylepšit, protože jeho účinnost je 97 procent, ostatní komponeny se budou v průběhu dalších měsíců a let neustále vyvíjet. “Úzce spolupracujeme také s kolegy z vývoje silničních aut. Některá naše řešení se pak objeví také v budoucích sériových vozech,” dodává Dreyer.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď