Elektrická auta u nás konečně překonávají ty na LPG

foto Ilustrační foto - PR - Škoda Enyaq

Letošní první pololetí znamená na tuzemském trhu s novými osobními auty přelom v žebříčcích nejúspěšnějších alternativních pohonů. Zatímco ještě vloni podle oficiálních statistik vedly před čistými bateriovými elektromobily ty s motory umožňujícími spalování plynu LPG, letos už se pořadí otočilo.

Loni se za prvních šest měsíců do provozu u tuzemských úřadů zaregistrovalo 1985 osobních vozů na LPG a 1919 elektromobilů. Letos už je to 2992:1853 ve prospěch aut, které jezdí jen na elektrický pohon.

Změnil se také žebříček nejúspěšnějších značek na trh s bateriovými elektrickými auty. Dříve bývala jedničkou mladoboleslavská Škoda, nyní si zákazníci nejčastěji pořizují modely americké Tesly. Tato značka má na svém kontě za první polovinu letošního roku již 787 „čárek“, Škoda jen 524. Třetí pozice náleží s 342 prodanými exempláři elektromobilům Volkswagenu.

V samotném šestém měsíci se přes hranici stovky prodaných kusů elektromobilů dostaly jen dvě výše jmenované nejúspěšnější automobilky, tedy Škoda a Tesla.

Letos se také na českém trhu lépe daří čistým bateriovým elektromobilům než vozům s plug-in hybridním pohonem. Stále se jich ale letos zatím prodalo přes dva a půl tisíce. V tomto segmentu je nejúspěšnější Škoda, která předala svým zákazníkům více než pět stovek plug-in hybridních Superbů a Octavií.

Docela razantně oproti stavu z loňského prvního pololetí narostl zájem zákazníků o lehké užitkové vozy s výhradně elektrickým pohonem. Vloni jich podle SDA české registrační značky získalo jen 29, letos už 166.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď