Elektrárna Ledvice má výjimku z limitů pro škodliviny

foto Letecký snímek - elektrárna Ledvice na Teplicku.

Ledvice (Teplicko) - Uhelné elektrárně Ledvice na Teplicku ministerstvo životního prostředí potvrdilo výjimku z limitů pro škodliviny, informovalo dnes ČTK Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Podle ekologů hrozí, že Česká republika za porušení směrnice zaplatí pokutu. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje. Mluvčí provozovatele elektrárny, skupiny ČEZ, řekl ČTK, že nový blok se stavěl v době, kdy platila jiná emisní pravidla a přizpůsobení novým vyžaduje čas.

Výjimka podle ekologických organizací povoluje čtyřnásobně překračovat limit pro toxickou rtuť a ministerstvo ji stejně jako u výjimky pro elektrárnu Počerady potvrdilo přímo v reakci na odvolání. "Tedy způsobem, který samo MŽP dříve označilo za neslučitelný se zákonem. Kromě těchto dvou kauz, kdy pomohlo uhelným elektrárnám na úkor zdraví a životního prostředí, také MŽP toleruje i provoz elektráren bez udělených výjimek, jako jsou Chvaletice, Opatovice či Mělník I a Mělník II, byť od začátku celoevropské platnosti nových limitů uplynul už více než měsíc," uvedli ekologové.

Nový blok hnědouhelné elektrárny v Ledvicích byl zprovozněn v listopadu 2017. "Realizace Nového zdroje (Ledvice 6) probíhala v době, kdy platila zcela jiná emisní pravidla, tudíž se musí nyní i ta nejmodernější technologie ve střední Evropě přizpůsobit pravidlům zcela novým. To si pochopitelně vyžádá nějaký čas," řekl ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Dodal, že o dočasné stanovení mírnějších emisních limitů pro rtuť ČEZ požádal s více než ročním předstihem.

Výjimku žádali na dobu od 17. srpna 2021 do 30. června 2025. "Situace je z pohledu provozovatele nešťastná, neboť Evropská komise vydala rozhodnutí, kterým nařizuje pravidla, aniž bylo v dané době jasné, jak jejich dodržování mají provozovatelé zajistit," uvedl mluvčí.

Na žádném ze zařízení, pro něž chce ČEZ výjimku, se podle Schneppa nezvýší emise. "Jedinou výjimkou, kde žádáme o výjimku a nebudou zde realizována žádná ekologizační opatření, je elektrárna Mělník 2 zabezpečující dodávky tepla a teplé vody pro Prahu, jejíž oba bloky budou uzavřeny v roce 2026, když jeden z nich je již dnes provozován v režimu záložního zdroje. Tento zdroj bude nahrazen paroplynovým zdrojem," uvedl mluvčí. V elektrárně Mělník I ČEZ provedl pilotní projekt technologie omezující emise rtuti.

Ekologické a právnické organizace podávají na ministerstvo životního prostředí podnět k ukončení nečinnosti krajských úřadů Pardubického a Středočeského kraje a podněty ke stanovení platných limitů jmenovaným elektrárnám, které nemají výjimku. Současný stav je podle ekologických organizací porušením evropského práva, za které hrozí ČR sankce Evropské komise. Proti ČR je podle organizací v současnosti vedeno řízení pro dřívější porušení této směrnice, pokud jde o účast veřejnosti.

Žádost o emisní výjimku zatím není pravomocně rozhodnutá v případě Chvaletic. "V souladu s vyjádřením ministerstva provozujeme elektrárnu dle stávajících povolení," řekla ČTK Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev-en Energy, vlastníka elektrárny. "Bez ohledu na administrativní průtahy pokračujeme v ekologickém programu a ladění technologií, abychom i nadále snižovali emise znečišťujících látek," dodala.

Zařízení, která o výjimky nežádala, musí již dnes příslušné limity plnit, což je spojeno například s vyššími provozními náklady, upozornily organizace. "Měly čtyři roky na splnění nových pravidel nebo získání výjimky v mezích zákona. Každý další den je na úkor zákonů a zdraví lidí," uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha.

Radka Fialová gcm hj

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď