Ekonomika EU se po recesi vrátila k růstu, předčil původní odhady

foto Znak eura před budovou ECB. Ilustrační foto.

Brusel - Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí po dvojité recesi způsobené pandemií covidu-19 opět vzrostla. Hrubý domácí produkt (HDP) v 27 unijních zemích se proti prvním třem měsícům roku zvýšil o 2,1 procenta, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat v konečné zprávě. Růst je výraznější než 1,9 procenta, které úřad uváděl ve svém předchozím srpnovém odhadu.

K růstu se vrátilo i hospodářství 19 zemí eurozóny, jejíž HDP narostl proti prvnímu čtvrtletí o 2,2 procenta. Srpnová zpráva hovořila o dvouprocentním růstu.

Ekonomika EU se tak vzpamatovala z recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu v řadě. K poklesu způsobenému druhou vlnou opatření proti koronaviru se dostala po silném oživení z třetího kvartálu loňského roku. Po něm se v posledním čtvrtletí HDP snížil o 0,4 procenta a v prvních třech měsících letošního roku o 0,1 procenta.

Ve srovnání s druhým čtvrtletím předchozího roku, kdy ekonomika rychle klesala vlivem první vlny pandemie, se HDP v unii zvýšil o 13,8 procenta, v eurozóně o 14,3 procenta. V minulém čtvrtletí v tomto srovnání v obou skupinách zemí klesl o 1,2 procenta.

Z členských zemí rostlo podle Eurostatu mezičtvrtletně nejrychleji hospodářství Irska (6,3 procenta) následované Portugalskem (4,9 procenta) a Lotyšskem (4,4 procenta). Česko bylo s jedním procentem pod unijním průměrem, vůbec nejhůře na tom bylo Chorvatsko (-0,2 procenta) a Malta (-0,5 procenta).

Zlepšení se ve druhém čtvrtletí týkalo podle dnešní zprávy Eurostatu také statistik zaměstnanosti. Počet zaměstnaných lidí v EU i eurozóně vzrostl proti předchozím třem měsícům o 0,7 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď