Ekonomika stoupla ve 3. čtvrtletí o 3,1%, další čtvrtletí bude zřejmě horší

foto Výrobní hala průmyslového podniku - ilustrační foto.

Praha - Česká ekonomika podle dnešního zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 1,5 procenta. Proti prvnímu odhadu z konce října je to zlepšení. Na vývoji hrubého domácího produktu (HDP) se kladně podepsala domácí poptávka. Podle ekonomů jsou sice data pozitivní, ale kvůli přetrvávajícím problémům v průmyslu a nové vlně pandemie očekávají ve čtvrtém čtvrtletí zhoršení. Za celý rok čekají růst HDP kolem dvou procent, zatímco v létě to bylo kolem tří procent. Podle České národní banky se ekonomika na úroveň před pandemií vrátí na konci příštího roku.

"Nejvíce přispěly výdaje domácností na konečnou spotřebu a změna zásob. Rekordní pokles salda zahraničního obchodu negativně přispěl v celkovém výsledku HDP téměř šesti procentními body," uvedl k údajům ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly proti loňskému třetímu čtvrtletí o 5,9 procenta a mezičtvrtletně o 3,7 procenta, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností byly meziročně vyšší o 6,4 procenta a o 4,3 procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí. Podle statistiků stouply zejména výdaje za služby. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly meziročně vyšší o pět procent a mezičtvrtleně o 2,6 procenta. V meziročním srovnání podle ČSÚ opět výrazně narostly výdaje na kolektivní spotřebu.

"S ohledem na problémy v průmyslu to lze považovat za velmi dobrý výsledek. Poslední čtvrtletí letošního roku bude nejspíše ve znamení slabšího výkonu ekonomiky. Problémy s dodávkami vstupů totiž stále trvají a podle některých ukazatelů se dokonce ještě v průběhu čtvrtého čtvrtletí prohloubily. Negativně v tomto ohledu působí i nástup další vlny koronaviru," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Meziroční růst české ekonomky byl ve třetím čtvrtletí o jeden procentní bod vyšší, než očekávala Česká národní banka v aktuální prognóze. I banka upozornila, že ekonomika se v závěru letošního roku bude nadále potýkat s obtížemi v dodávkách komponent ze zahraničí, které vedou k omezení výroby zejména v automobilovém průmyslu. Komplikace ale podle Krále během první poloviny příštího roku postupně odezní, což se odrazí v oživení vývozu a následném obnovení hospodářského růstu.

"Letos se tak hrubý domácí produkt v souhrnu zvýší o necelá dvě procenta a v příštích dvou letech jeho růst výrazně zrychlí. Na předpandemickou úroveň se tuzemská ekonomická aktivita vrátí na konci roku 2022," uvedl Král.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď