Ekologové: Noví starostové musí chránit zeleň i redukovat odpady

foto Ilustrační foto - Neutěšený stav vegetace vlivem horkého a suchého počasí, 3. srpna 2018 na Jižním Městě v Praze.

Praha - Zadržet vodu v krajině, chránit a rozšiřovat zeleň, vyčistit vzduch, redukovat odpady a zajistit energetickou soběstačnost obcí musejí politici zvolení v komunálních volbách. V dnešní tiskové zprávě to uvedly Hnutí Duha a asociace ekologických organizací Zelený kruh.

Zadržet více vody v krajině je podle ekologů možné chráněním a rozšiřováním zelených ploch, stromů a zeleně, a také výsadbou nových stromů. Pomohou podle nich i zelené střechy a fasády nebo nádrže na zadržování dešťové vody. "I v zastavěných oblastech lze vyčlenit území, kde se řeky a potoky mohou svobodně vyvíjet a měnit se z kanálů na přirozenější toky a nivy zadržující víc vody," uvedli ve zprávě.

Noví starostové a zastupitelé by zároveň měli schválit regulační úřady pro smogové situace všude, kde to zákon o ochraně ovzduší vyžaduje. Možnost zřídit takový úřad obcím dává zákon. Ekologové dál uvádějí, že je důležité zakázat spalování hnědého uhlí ve starých kotlích a regulovat automobilovou dopravu. Stát podle nich má pokračovat v kotlíkových dotacích a zajistit zdroje peněz například zvýšením poplatků z vytěženého hnědého uhlí.

Ekologové také upozorňují na nutnost přijetí nového odpadového zákona. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v pondělí řekl, že resort čeká doslova 'odpadový' konec roku 2018. "Hlavním tématem nadcházejících měsíců bude předložení nových zákonů týkajících se moderní odpadové legislativy - zákon o odpadech, zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a novela zákona o obalech. Řešit bude zejména stěžejní problém Česka, jakým je nutnost razantního snížení skládkování a naopak posílení recyklace," uvedl Brabec.

Zásadní je podle ekologů i podpora obecních a občanských projektů obnovitelných zdrojů. "Obce by měly využívat i grantové programy a dotace na zateplování obecních budov či osázení jejich střech fotovoltaickými panely," uvádějí. Vyzvali rovněž komunální politiky ke spolupráci s občany.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď