EK zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 3,2 procenta, prognózu EU zhoršila

foto Vlajky České republiky a Evropské unie vlají na stožárech před sídlem Evropské komise v Bruselu.

Brusel - Česká ekonomika po loňském rekordním propadu letos poroste ve srovnání s dřívějšími odhady o něco rychleji. Vyplývá to z dnešní prognózy Evropské komise (EK), která proti listopadové předpovědi zlepšila odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) o desetinu procentního bodu na 3,2 procenta. Na příští rok očekává komise pětiprocentní růst. Výhled růstu ekonomiky Evropské unie na letošní rok EK zhoršila na 3,7 procenta, dosud čekala 4,1 procenta. Příští rok čeká růst o 3,9 procenta.

"Z pohledu odhadu růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce je predikce EK velmi podobná odhadům ministerstva financí, ačkoli mírně vyšší než poslední odhad České národní banky (ČNB) či dnes zveřejněná prognóza České bankovní asociace (ČBA)," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Z mezičtvrtletního odhadu je podle Seidlera patrné, že komise očekává další mezičtvrtletní propad v prvním čtvrtletí, který však vystřídá solidní tempo zotavování ekonomiky od třetího čtvrtletí. "Pro příští rok je odhad komise mírně optimističtější," dodal.

Loni česká ekonomika kvůli restrikcím spojeným s pandemií klesla podle odhadů komise o rekordních 5,7 procenta. Podle prvních odhadů Českého statistického úřadu loňský propad české ekonomiky činil 5,6 procenta, což bylo nejvíce za dobu samostatné České republiky, byť to znamená lepší výsledek než za celou EU.

Restrikce zavedené loni v říjnu zasáhly domácí poptávku a také investice, což se bude podle komise projevovat i na poklesu očekávaném pro letošní první čtvrtletí. České hospodářství by se mělo začít zotavovat od druhého kvartálu a na předkrizovou úroveň by se mohlo dostat koncem letošního roku.

Hlavním motorem oživení by podle komise letos měla být spotřeba domácností, která bude odrážet stabilní situaci na trhu práce - Česká republika má v celé EU dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost.

Česku by mohly k oživení pomoct i peníze z krizového fondu obnovy EU, z něhož by v přímých platbách země mohla získat přes 180 miliard korun. Projekty financované těmito penězi by podle komise mohly tvořit až 0,2 procenta HDP. První peníze by země mohla dostat ve druhé polovině letošního roku.

Ministerstvo financí v lednové prognóze očekává růst české ekonomiky letos o 3,1 procenta. V příštím roce by podle výhledu ministerstva měla ekonomika vzrůst o 3,4 procenta a v roce dalším o 2,1 procenta. ČNB v únorové prognóze na letošek počítá s růstem ekonomiky o 2,2 procenta a na příští rok o 3,8 procenta. Česká bankovní asociace pak letos očekává růst ekonomiky o 2,6 procenta a za rok o 4,6 procenta.

Komise zhoršila letošní odhad růstu ekonomiky EU na 3,7 procenta 

Ekonomika Evropské unie letos kvůli přetrvávajícím koronavirovým omezením poroste pomaleji, než se dosud očekávalo. Podle makroekonomické předpovědi EK vzroste HDP o 3,7 procenta, zatímco listopadový odhad počítal s růstem o 4,1 procenta. Na předkrizovou úroveň by se mělo hospodářství dostat dříve, než komise dosud předpokládala, zejména díky rychlejšímu růstu ve druhé polovině roku.

V příštím roce by měla ekonomika sedmadvaceti členských států vykázat růst o 3,9 procenta. Pro země platící eurem komise předpověděla na letošní i příští rok shodný růst 3,8 procenta. Loni ekonomika EU podle odhadů komise klesla o 6,3 procenta, což byl její největší propad v zaznamenané historii.

Unijní exekutiva přitom dnes upozornila, že v předpovědi zůstává velká míra nejistoty, hlavně s ohledem na těžko předvídatelný vývoj pandemie a postup očkování, které má zemím umožnit návrat k normálnímu provozu.

"Stále zůstáváme v bolestném sevření pandemie, jejíž sociální a ekonomické dopady jsou zcela zjevné. Konečně se však alespoň objevilo světlo na konci tunelu," řekl k letošním vyhlídkám eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Nová vlna šíření nákazy přinese podle komise v prvním čtvrtletí roku hospodářský pokles, na který by od jara měl navázat postupný růst. Jeho výše bude podle EK záviset na tom, jak proti šíření viru zafungují současná omezení a jak rychle se státům podaří proočkovat podstatnou část populace. Komise chce, aby to do léta bylo alespoň 70 procent dospělých, k tomu by však musely mít země k dispozici daleko větší množství vakcín než teď.

Komise očekává, že unijní státy budou i v letošním roce investovat do záchrany a oživení svých ekonomik velké sumy, což by zejména ve druhé polovině roku mohlo akcelerovat růst. Dnešní prognóza podle komise nijak nekalkuluje s možným pozitivním dopadem mimořádného fondu obnovy EU, z něhož by státy mohly začít čerpat peníze na podzim.

Unijní exekutiva očekává, že v jednotlivých členských zemích bude letos stejně jako loni dopad pandemie a restrikcí s ní spojených velmi rozdílný. K nejrychleji rostoucím zemím by podle dnešního odhadu měly patřit Španělsko (5,6 procenta) a Francie (5,5 procenta), jejichž ekonomiky loni byly naopak mezi těmi, které zaznamenaly nejhlubší propad. Německá ekonomika, která je největší v Evropě, letos podle prognózy vzroste o 3,2 procenta, stejně jako ta česká. Slovensko čeká čtyřprocentní růst. Nejpomaleji se má podle odhadu komise zotavovat nizozemské hospodářství, jehož růst dosáhne 1,8 procenta.

Komise v dnešní prognóze proti dřívějšímu odhadu mírně zvýšila odhadovaný růst cen, který by měl souviset s oživením ekonomiky. V zemích EU by letos míra inflace měla dosáhnout 1,5 procenta, zatímco loni činila 0,7 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď