EK žádá přesnější informace o cenách a slevách na internetu

foto Nákup na internetu, internetový prodej on-line shoping, eshop - ilustrační foto.

Brusel - Internetoví prodejci v přibližně 60 procentech případů nedodržují spotřebitelská pravidla Evropské unie (EU). Vyplynulo to z dnes zveřejněné celoevropské kontroly 560 stránek elektronických obchodníků, kteří na síti prodávají oblečení, obuv, počítačové programy nebo vstupenky. Evropská komise (EK) a vnitrostátní orgány pro ochranu spotřebitele volají po nápravě a žádají, aby informace o cenách a slevách zboží na internetu byly přesnější.

Zjištění průzkumu okomentovala eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů: "S tím je třeba skoncovat, jelikož to často vede ke zmatení spotřebitelů, kteří pak zaplatí vyšší cenu, než původně zamýšleli. Tak vysoký počet internetových stránek s uvedenými problémy je podle mne hrozivý a pevně doufám, že to není úmyslné," řekla Věra Jourová. Dodala, že EK a orgány pro ochranu spotřebitele v jednotlivých členských státech podniknou kroky, které praktikám nepoctivých prodejců zamezí.

Na 211 internetových stránkách zákazníci nakonec zaplatili vyšší než původně nabízenou cenu, vyplynulo z průzkumu. Na 39 procent provozovatelů těchto internetových prodejen náležitě neuvádělo informace o nákladech za dodání, o platebních metodách, rezervačních poplatcích a podobně. Spotřebitelské právo EU jim přitom nařizuje uvádět tyto položky předem a pokud to není možné, musí na ně alespoň zákazníka jasně upozornit.

V 59 procentech obchodníci na kontrolovaných stránkách nezveřejnili povinný odkaz na orgán pro řešení on-line sporů a na téměř 30 procentech z 560 kontrolovaných internetových stránek byly zjištěny nesrovnalosti v informacích o právu spotřebitele na odstoupení od kupní smlouvy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 20. června 2019

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď