EK vyzvala Česko k úpravě pravidel u kontrol dovozu potravin

foto Nákup v supermarketu - ilustrační foto.

Brusel - Evropská komise (EK) vyzvala Českou republiku, aby začala správným způsobem uplatňovat unijní pravidla týkající se úředních kontrol, které mají zjišťovat dodržování předpisů o krmivech, potravinách, pravidlech pro zdraví a dobrých životních podmínkách zvířat. EK to oznámila v tiskové zprávě. České ministerstvo zemědělství zatím oficiální vyjádření komise nemá k dispozici.

Unijní státy musejí na základě příslušného evropského nařízení systematicky posuzovat možná rizika a následně případně kontrolovat některé potraviny zasílané z jiné členské země bloku při jejich příjezdu.

České úřady to vyřešily tak, že všichni dovozci dostali povinnost oznamovat systematicky a alespoň 24 hodin předem dovoz takových potravin na místo určení. Podle komise to ale není v souladu s unijními pravidly. Podle ní by měli být dovozci žádáni ze strany úřadů jen v odůvodněných případech a v rozsahu nezbytně nutném pro organizaci kontrol. Praha má nyní dva měsíce na reakci.

České ministerstvo zemědělství zatím nemá k dispozici žádné oficiální vyjádření EK. "V okamžiku oficiálního doručení zmíněné výzvy EK, bude ČR text nejprve podrobně analyzovat a poté bude podrobné vyjádření sděleno EK," uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Komise dnes také Česko a dalších osm zemí vyzvala, aby zapracovaly na ochraně svých území před nepůvodními invazními druhy. Jde o rostliny a zvířata, která se usídlí v oblastech mimo své přirozené území, rychle se šíří a vytlačují původní druhy, což má závažné důsledky pro hospodářství i životní prostředí. Země proto dostaly povinnost zavést jednak odrazující sankce, ale také vypracovat zvláštní seznamy invazních nepůvodních druhů a informovat o nich.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď