EK oznámila Polsku, že mu strhne z fondů 15 milionů eur z pokuty za Turów

foto Ilustrační foto - Polský hnědouhelný důl a elektrárna Turów na snímku pořízeném 27. května 2019.

Brusel/Varšava - Evropská komise oznámila Polsku, že mu z fondů Evropské unie strhne část pokuty uložené kvůli pokračování provozu dolu Turów. První část dluhu, který má Polsko jako vůbec první země platit za neuposlechnutí příkazu unijního soudu, činí přibližně 15 milionů eur (363 milionů korun). Uvedl to dnes mluvčí komise, podle něhož Brusel sumu Varšavě odebere po uplynutí desetidenní lhůty. Částku musí podle něj Polsko platit bez ohledu na to, že Praha minulý týden po uzavření mezivládní dohody s Varšavou stáhla u unijního soudu v Lucemburku žalobu. Proti nejnovějšímu postupu komise se Varšava hodlá bránit.

Soud na základě české žaloby a žádosti o předběžné opatření nařídil Polákům ukončit práce v dole poblíž české hranice. Protože Polsko neuposlechlo, vyměřili mu unijní soudci 20. září pokutu půl milionu eur (12,3 milionu korun) denně, i s úroky tak celková částka v současnosti podle polských médií dosahuje kolem 69 milionů eur.

Varšava využije možných zákonných opatření a proti plánům Evropské komise se odvolá, reagoval podle polské tiskové agentury PAP mluvčí polské vlády Piotr Müller. Dodal, že povinností kabinetu bylo zajistit energetickou bezpečnost země.

"Polsko od počátku zdůrazňovalo, že rozhodnutí přijatá Soudním dvorem EU nemají právní ani faktický základ. Jdou nad rámec smluv EU a porušují smluvní záruky energetické bezpečnosti," tvrdí Müller.

Důl Turów zásobuje uhlím nedalekou elektrárnu, která je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země.

Komise opakovaně Varšavu vyzvala k zaplacení dluhu, avšak neúspěšně. Podle unijních pravidel proto nyní vůbec poprvé rozhodla o tom, že dlužnou částku strhne z fondů. Mluvčí uvedl, že unijní exekutiva strhne Polsku peníze za první měsíc, nespecifikoval však, zda to bude například ze strukturálních či zemědělských fondů.

EK bude po Polsku chtít i další dlužné peníze a je připravena mu je rovněž strhnout, pokud polská vláda nezareaguje na výzvy a nezaplatí.

Unijní soud dnes potvrdil, že po "dosažení smírného řešení" mezi Prahou a Varšavou záležitost vyškrtl z rejstříku, uvedl jeho mluvčí.

Poláci podle polské TV dokončili bariéru, která má bránit odtoku vody z ČR

Pracovníci dolu Turów dokončili po dvou letech stavbu bariéry, která má bránit odtoku podzemních vod z českých pohraničních měst. U polského hnědouhelného dolu bude dodatečně vybudován zemní val, který bude fungovat jako zvuková clona. Na svém webu to píše polská veřejnoprávní televize TVP, podle níž tak důl už plní podmínky dohody s Českou republikou.

Investice do podzemní zábrany vyšla na 17 milionů zlotých (přes 90 milionů korun) a její podoba a umístění byly dohodnuty s českou stranou při přeshraničních konzultacích, píše portál. Nyní je podle něj speciální podzemní clona hotová.

Účinnost těsnicí bariéry nyní zkoumají Češi. Pokud bude nedostatečná, podzemní objekt bude rozšířen, uvádí TVP. U povrchové těžební jámy následně podle něj začne stavba zemního valu, která bude dlouhá přes kilometr a vysoká jako čtyřpatrová budova.

Premiéři Česka a Polska minulý týden podepsali mezivládní smlouvu týkající se řešení vlivů těžební činnosti v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Na jejím základě Varšava v pátek poslala do Prahy smluvenou částku 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun), Česko následně stáhlo žalobu u Soudního dvora Evropské unie.

Podmínky dohody, kterou v pondělí zveřejnilo ministerstvo životního prostředí, však zkritizovali ochránci životního prostředí. Podle ekologické organizace Greenpeace neochrání zásoby vody v českém příhraničí. Aktivisté proto plánují podat stížnost k Evropské komisi na to, že česká strana podle nich dojednala nedostatečnou dohodu a následně také stáhla žalobu na Polsko u Soudního dvora Evropské unie.

Obsah smlouvy kritizoval i Milan Starec ze Sousedského spolku Uhelná. Také on uvedl, že budovaná podzemní bariéra odtoku vody z českého pohraničí nezabrání. Uhelná je jednou z českých obcí, na kterou provoz dolu dopadá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď