EK očekává návrh na dohodu z Londýna nejpozději do neděle

foto Člen protokolu upravuje vlajky Británie a EU. Ilustrační foto.

Brusel - Evropská komise s Británií dál jedná o uzavření první fáze rozhovorů o jejím odchodu z Evropské komise, "bílý kouř" ale na obzoru není. Podle agentury AFP to dnes na tiskové konferenci v Bruselu řekl mluvčí EK Margaritis Schinas. Jakákoli nabídka z Londýna musí podle něj přijít nejpozději do neděle. V pondělí bude zahájena příprava summitu zemí EU, který začne ve čtvrtek.

"Jsme připraveni přijmout premiérku (Theresu) Mayovou, jakmile budou (Britové) připraveni," uvedl Schinas. Jakoukoli britskou nabídku na dohodu, která by uzavřela první fázi jednání o takzvaném brexitu, by podle něj ale Britové museli dodat do konce týdne. "Náš týden zahrnuje i neděli," dodal mluvčí EK. V pondělí podle něj začne příprava na summit hlav států a vlád evropské osmadvacítky, který se bude konat ve čtvrtek a v pátek.

Britové původně chtěli uzavřít dohodu s Evropskou komisí již v pondělí, aby mohli dát prezidenti a premiéři evropské sedmadvacítky na summitu zelenou zahájení druhé fáze jednání o brexitu, tedy jednání o budoucích vztazích.

Britská premiérka Mayová z pondělního jednání ale navzdory očekávání odjela s nepořízenou, neboť dojednaný kompromis v otázce budoucího režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem narazil na odpor severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu konzervativců v Londýně.

"Stále s Londýnem debatujeme... Na obzoru ale není bílý kouř," uvedl dnes mluvčí komise Schinas s odkazem na tradici při volbě papeže, kdy se na znamení úspěchu nad Vatikánem objevuje bílý kouř. Zároveň popřel spekulace některých médií, že EK prodloužila termín na uzavření dohody do příštího týdne.

Otázka hraničního režimu mezi Irskem a Spojeným královstvím po brexitu je jednou ze tří klíčových otázek první fáze jednání. Dalšími dvěma jsou finanční vyrovnání a práva občanů EU v Británii a Britů v unii po předpokládaném brexitu v březnu 2019.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď