EK o amerických clech: příčinou je situace na trhu s ocelí

foto Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Štrasburk - Nabídka převyšující poptávku a snižování cen na trhu s ocelí jsou podle mnohých představitelů Evropského parlamentu i eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové jádrem současné debaty kolem cel, která Spojené státy plánují zavést na dovoz oceli a hliníku. Zástupci EU se dnes tématem zabývali v rámci plenárního zasedání europarlamentu a zdůrazňovali, že preferují dialog proti eskalaci obchodních sporů.

Komisařka Malmströmová na závěr rozpravy uvedla, že jádrem problému je nadměrná kapacita na trhu a subvence na výrobu oceli v určitých zemích. Přesně z těchto důvodů navrhla komise nový způsob identifikace dumpingu při dovozu ze zemí, kde je narušeno tržní prostředí a kde má stát výrazný vliv na ekonomiku. Konkrétně se opatření zaměřuje na čínské ocelářství, přičemž EU v únoru uvalila cla v rozmezí 17,2 až 27,9 procenta na dovoz čínské nerezové oceli.

I řada europoslanců, přestože se většina z nich vyjadřovala kriticky k rozhodnutí Bílého domu, upozornila na reálný problém v podobě přesycení trhu s ocelí a vyzývala komisi k jeho řešení. Český europoslanec Evžen Tošenovský zvolený za ODS na plénu řekl, že problém nadprodukce lze vyřešit pouze rozhovory všech zainteresovaných stran. Malmströmová reagovala, že také o tom jedná s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.

Jednání s Lighthizerem se soustředí hlavně na dohodnutí výjimky z amerického opatření pro EU. Podle Malmströmové ale zatím není jasné, podle jakého klíče by USA mohly tyto výjimky udělovat. Rozhovory tak budou pokračovat i tento týden.

Předseda Evropské rady Donald Tusk při své dnešní návštěvě Finska vyzval k obnovení pozastavených rozhovorů o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. "Když si prezident (Donald Trump) stěžuje na příliš mnoho cel mezi EU a USA, chápu ho. Ani my z toho nemáme radost," prohlásil na tiskové konferenci v Helsinkách Tusk s poukazem na opakované stížnosti šéfa Bílého domu na údajně vysoká cla na americké zboží, které proudí do Evropy. "To je i důvod, proč jsme před několika lety zahájili se Spojenými státy obchodní rozhovory. Měli bychom se k těmto rozhovorům nyní vrátit," dodal.

Eurokomisařka i řečníci z řad poslanců se jednoznačně přikláněli k dialogu jakožto k nejlepší cestě, nepřejí si eskalaci problému ani obchodní válku. Komise může záležitost řešit i stížností u Světové obchodní organizace (WTO), na které by prý spolupracovala s dalšími zasaženými stranami. Nejzazší možností jsou pak odvetná opatření na americká cla, která by podle Malmströmové byla "přiměřená a v souladu s pravidly WTO".

Analytici: Trumpova cla podle ekonomů nebudou pro USA přínosem

Dovozní cla prezidenta Donalda Trumpa způsobí ekonomice Spojených států více škody než užitku. Předpokládá to většina ekonomů, které v uplynulých dnech oslovila agentura Reuters. Žádný z respondentů podle průzkumu neuvedl, že cla budou pro největší ekonomiku světa přínosem.

Trump minulý týden podepsal dekret o zavedení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku do Spojených států. Většina ekonomů v průzkumu vyjádřila obavu, že tato cla rozpoutají širší obchodní válku.

"Ta cla pravděpodobně vyvolají odvetu ze strany obchodních partnerů Spojených států," uvedl Stefan Koopman ze společnosti Rabobank. Dodal, že cla mají potenciál k tomu, aby "podkopala expanzi světové ekonomiky". Podle Ethana Harrise z finančního ústavu Bank of America Merrill Lynch existuje pocit, že zatím jde pouze o "špičku ledovce protekcionismu".

Proti novým clům se podle Reuters ale staví i ti finanční experti, kteří jiné prvky Trumpovy hospodářské politiky nadšeně vítají.

"Je téměř nepředstavitelné, že se v roce 2018 vzdělaný politik nakloněný podnikání uchýlí k protekcionistické politice," uvedl například univerzitní profesor financí z Oklahomy William Megginson, který jinak chválí Trumpovu daňovou reformu i snahu o omezení regulace. Zavedení cel je podle Megginsona "ten nejhloupější krok, jaký Trumpova administrativa učinila".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď