EK doporučila naočkovat do léta až 70 procent dospělých

foto Ilustrační foto - Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová

Brusel - Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let, lékařů a zdravotníků. Do léta by pak vakcínu mělo dostat alespoň 70 procent dospělých obyvatel členských států. Doporučila to dnes Evropská komise, podle níž je rychlé očkování ve všech unijních zemích hlavním nástrojem pro překonání téměř rok trvající pandemie. Státy by se podle exekutivy EU měly během ledna dohodnout na systému očkovacích osvědčení, která by byla uznávána všemi zeměmi.

"Potřebujeme urychlit distribuci a očkování. Našim cílem je mít do léta naočkováno 70 procent dospělé populace. To může být zlomový moment v boji proti viru," prohlásila dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.

Komise v rámci společných nákupů zajistila pro 450 milionů obyvatel členských zemí 2,3 miliardy dávek vakcíny od šesti výrobců. Pro použití v EU jsou však zatím schváleny jen dva preparáty - od americko-německého sdružení firem Pfizer/BioNTech a od americké společnosti Moderna. Některé státy si v minulých týdnech stěžovaly, že distribuce vakcín je příliš pomalá, což komise zdůvodňovala nedostatkem výrobních kapacit. Kritika zesílila minulý pátek, kdy Pfizer oznámil omezení produkce na několik příštích týdnů.

Unijní země zatím za zhruba tři týdny stihly naočkovat jen malý zlomek svých obyvatel. Mezi nejrychlejší patří Dánsko, které se přiblížilo třem procentům očkovaných, Česko se řadí mezi pomalejší země se zhruba jedním procentem lidí, kteří již dostali vakcíny.

Podle místopředsedy komise Margaritise Schinase nejsou na místě obavy, že by země neměly k dispozici dostatek vakcín, aby zvládly zmíněnou březnovou metu.

"Jsme si naprosto jisti, že tyto cíle jsou zcela dosažitelné," řekl Schinas s tím, že ve třetím měsíci roku budou mít státy k dispozici "ohromující množství" vakcín. Ke dvěma již schváleným vakcínám by koncem ledna mohl přibýt preparát firmy AstraZeneca, v únoru by pak podle EK mohla zažádat o povolení pro unijní trh společnost Johnson&Johnson. Komise dnes uvedla, že se bude spolu s členskými státy snažit pomoci firmám ke "zvýšení výrobní kapacity vakcín".

Dnešní doporučení komise nejsou pro členské země závazná, budou ovšem sloužit jako podklad pro čtvrteční videokonferenci prezidentů a premiérů členských zemí, kteří se budou domlouvat na pokračování společné očkovací strategie. Jedním z témat diskuse bude i vytvoření celoevropského očkovacího osvědčení, které by mohlo například usnadnit lidem cestování.

Brusel by chtěl mít shodu na společném postupu zemí do konce ledna, upozorňuje však, že sběr dat pro certifikát musí respektovat pravidla ochrany soukromí. Zástupci Evropské komise navíc nechtějí mluvit o "očkovacím pase", neboť je podle nich nejprve nutné zajistit, aby například při cestování přes hranice nebyli diskriminováni neočkovaní lidé.

Komise rovněž státům doporučila, aby aktivněji analyzovaly možný výskyt nových mutací viru mezi testovanými lidmi. Zatímco dosud to dělají u zhruba jednoho procenta vzorků, podle komise by bylo žádoucí alespoň pět, nelépe však deset procent.

Unijní exekutiva také počítá s tím, že země poskytnou blíže nespecifikované množství vakcín chudším státům Balkánu, východní Evropy či Afriky. "Pracujeme s členskými státy na vytvoření celoevropského systému, který by umožnil sdílet vakcíny přes naše hranice," řekla dnes komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. EU by podle ní měla začít pomáhat chudším zemím dříve, než bude fungovat systém celosvětové distribuce vakcín COVAX pod hlavičkou Světové zdravotnické organiazce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď