EK chystá kroky proti Polsku, Varšava považuje postup EU za nespravedlivý

foto Polský premiér Mateusz Morawiecki při vystoupení v Evropském parlamentu ve Štrasburku, 19. října 2021.

Štrasburk - Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy Evropské unie, prohlásila dnes v Evropském parlamentu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. EK podle ní proti Polsku podnikne kroky, zatím ale zvažuje, jaké konkrétní mechanismy využije. Polský premiér Mateusz Morawiecki následně před europoslanci prohlásil, že evropské instituce útočí na Polsko nespravedlivým způsobem, odmítl však spekulace o tom, že Varšava směřuje k odchodu z EU.

"Nesmíme dovolit a nedovolíme ohrožení našich společných hodnot," prohlásila předsedkyně EK. Rozhodnutí polského ústavního soudu o nadřazenosti polských zákonů nad unijním právem je podle ní vyvrcholením útoků na nezávislost justice v Polsku. Komise, která s Varšavou o podobě reformy polského soudnictví vede vleklý spor, podle své šéfky polský ústavní soud nepovažuje za nezávislý ani za legitimní.

Kvůli jeho rozhodnutí hrozí, že evropské zákony budou platit různě na různých místech EU a komise jako strážkyně evropských smluv bude proto muset vůči Polsku zakročit, poznamenala von der Leyenová.

Prvním zvažovaných krokem je podat na Polsko stížnost k Soudnímu dvoru EU. EK také podle von der Leyenové uvažuje o spuštění nového mechanismu, který podmiňuje čerpání evropských peněz nezávislostí justičních orgánů.

"Jsou to peníze evropských daňových poplatníků. A pokud naše unie investuje více než kdy předtím do posílení našeho společného zotavení, musíme chránit unijní rozpočet proti porušování zásad právního státu," řekla šéfka EK.

Premiér Morawiecki ve svém vystoupení odmítl "pohádky" to tom, že by Polsko směřovalo k odchodu z EU. Členství v bloku podle něj podporuje většina Poláků a jeho vláda je součástí této proevropské většiny. Poláci jsou ale podle něj stále více znepokojeni směrem změn v EU.

"Nemůžeme mlčet, když je naše země atakována nespravedlivým způsobem," řekl Morawiecki s tím, že součástí řešení sporů by podle něj neměly být výhrůžky finančními sankcemi či jiné formy zastrašování, což jsou pro polského premiéra nedemokratické praktiky. "Není možné, aby politici vydírali Polsko. Jsme pyšná země," dodal.

Rozhodnutí polského ústavního soudu podle Morawieckého vedlo k "zásadnímu nepochopení". Polský premiér uznal, že evropské právo stojí nad zákony v členských státech v oblastech, v nichž má EU vymezené kompetence. Nejvyšším právem každé členské země je však její ústava, řekl premiér. "Instituce založené smlouvami (o EU) překračují svoje kompetence a my musíme mít nástroje, jak na to reagovat," prohlásil.

Morawiecki hovořil zejména o Soudním dvoru EU, který podle něj za zavřenými dveřmi přichází s "kreativními interpretacemi" smluv, jimiž příliš rozšiřuje pravomoci EU na úkor členských států. Tento proces nazval "tichou revolucí". "Pokud chcete dělat z EU beznárodní superstát, tak si nejprve získejte shodu všech členských států," řekl polský premiér.

Ven der Leyenová ke konci rozpravy uvedla, že Komise bude proti Polsku postupovat veškerými dostupnými prostředky. "Demokracie a právní stát jsou pomalejší než autokraté, protože postupují obezřetně. Ale právě díky tomu se od autokratů lišíme, protože my postupujeme férově, legitimně, transparentně a odvážně. Proto jsou naše výsledky tak přesvědčivé a proto budeme i polské občany takovýmto uvážlivým způsobem i dále hájit," řekla šéfka EK.

"Dnešní slova premiéra Morawieckého vnímám jako vzkaz Polákům, vzkaz jeho voličům," uvedla v prohlášení pro ČTK europoslankyně za hnutí ANO a místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. "Není to podle mého názoru odpověď na obavy, které Evropská unie z vývoje v Polsku má. Obavy, které považují za oprávněné," dodala.

"Polská vláda chce od evropských občanů cca 57 miliard eur, ale odmítá dodržovat úplně základní právní principy, na kterých Evropa stojí," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. "Vy si to proste představujete tak, že vlk se nažere a koza zůstane celá," řekl pak Morawieckému od řečnického pultíku.

Podle europoslance ODS Alexandra Vondry otevírá rozhodnutí polského soudu řadu otázek, jedná se však o spor mezi Evropskou komisí a členským státem, "který by Evropský parlament neměl zneužívat k další politizaci". Podle Vondrova vyjádření pro ČTK se podobné spory již objevily i v jiných členských státech, nedávno například v Německu. Morawiecki dal nicméně svým vystoupením najevo, že Polsko chce být nadále loajálním členem EU, dodal europoslanec.

"Využívat justici k politickému boji je hra s ohněm," řekl na plénu europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil. "Velmi mě mrzí, že ústavní soud v Polsku vynesl tento politicky motivovaný rozsudek," dodal a poznamenal, že stížnost, z níž rozhodnutí vzešlo, podal k nejvyšší instanci sám premiér Morawiecki. "Co se bude dít dál? Je to počátek destrukce Evropské unie? Je to pouze gesto síly?" dodal Pospíšil s tím, že pokud by podobné rozsudky začaly padat i v jiných zemích, byla by vážně ohrožena evropská integrita.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je čtvrtek 18. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď