EK chce novými pravidly smazat platové rozdíly mužů a žen

foto Ilustrační foto - Česká eurokomisařka Věra Jourová.

Brusel - Evropská komise letos přichystá závazná pravidla, která mají pomoci vyrovnávat stále existující mzdové rozdíly mezi muži a ženami. Unijní exekutiva také spustí kampaň proti násilí na ženách a přetrvávajícím genderovým stereotypům. Počítá s tím pětiletá strategie pro rovnost mužů a žen, kterou dnes představily místopředsedkyně EK Věra Jourová a komisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová.

penzích, kde je rozdíl až 30 procent. Brusel se dosud snažil problém řešit například prostřednictvím doporučení pro jednotlivé země v rámci hospodářských cyklů. Letos chce ovšem přijít se "závaznými pravidly platové transparentnosti", která by měla pomoci podstatně zlepšit situaci.

"Naše společnost prochází významnými změnami, stává se zelenější a digitálnější, a my musíme zajistit, aby ženy a muži měli stejné příležitosti a aby změny nerovnost dál neprohlubovaly," prohlásila Jourová, která má v komisi na starosti evropské hodnoty a transparentnost. Ženy podle ní stále doplácejí na to, že se část života starají o děti či že se častěji věnují profesím, které jsou obecně méně placené. Kromě toho však narážejí i na to, že jim zaměstnavatelé za stejnou práci nabídnou horší podmínky než mužům.

Těměř polovina unijních států nemá žádná pravidla, která by umožňovala porovnat výši platů mužů a žen, což by se na základě chystaného návrhu komise mělo změnit.

"Je to první krok. Je jasné, že nemůžete srovnávat platy, dokud nebudete znát jejich výši," vysvětlila snahu komise Dalliová. Kokrétní podobu návrhu podle ní komise přichystá po sérii diskusí se zástupci členských zemí, zaměstnavatelů či zaměstnaneckých organizací.

Vedle platové diskriminace jsou ženy v EU stále také oběťmi fyzického či sexuálního násilí, s nímž se podle komise setká třetina z nich. Brusel proto podle Jourové v rámci strategie připraví i některá opatření, jež by tento stav pomohla zlepšit.

Unijní země by podle EK měly začít bezvýhradně plnit úmluvu Rady Evropy o boji proti domácímu násilí a násilí na ženách. Komise se podle Dalliové pokusí přesvědčit státy, které dosud tento pakt označovaný jako Istanbulská úmluva dosud neratifikovaly. Mezi touto šesticí jsou výhradně postkomunistické země včetně Česka či Slovenska.

EK také chystá informační kampaň a bude jednat s internetovými sociálními sítěmi, které by podle komise měly odstraňovat nepřípustné příspěvky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď