Einsteinův vzkaz mladé Italce se vydražil za 125.000 korun

foto Jeruzalémská aukční síň Winner's dnes vydražila za 6100 dolarů (125.000 Kč) krátký vzkaz Alberta Einsteina zaslaný obdivované Italce. Einstein jej napsal v roce 1921, když ve Florencii navštívil svou sestru. Ve vzkazu je napsáno: "Jako přátelská vzpomínka pro vědeckou výzkumnici, u jejíž nohou jsem ležel a seděl celé dva dny."

Jeruzalém - Jeruzalémská aukční síň Winner's dnes vydražila za 6100 dolarů (125.000 Kč) krátký vzkaz Alberta Einsteina zaslaný obdivované Italce. Einstein jej napsal v roce 1921, když ve Florencii navštívil svou sestru. Byl tehdy už známý vědec a toho roku dostal Nobelovu cenu za fyziku.

Při pobytu u sestry Einstein zjistil, že o patro výš nad ním bydlí dcera známého italského chemika Augusta Firenzeho, která se sama věnovala výzkumu v oboru fyzikální chemie. Elisabettě Picciniové bylo tehdy 22 let a Einstein se s ní chtěl sejít. Elisabetta ale nebyla moc společenská a taky byla plachá; pozvání na schůzku odmítla.

Před odjezdem z Florencie pro ni Einstein zanechal v němčině napsaný krátký vzkaz: "Jako přátelská vzpomínka pro vědeckou výzkumnici, u jejíž nohou jsem ležel a seděl celé dva dny."

Šéf aukční síně Gal Wiener řekl, že v době současné kampaně MeToo by se možná Einstein dostal za tento lístek mezi obviňované.

Síň Winner's loni prodala dopis, v němž Einstein přemítal o štěstí, za 1,3 milionu dolarů. "Prodáváme předměty spojované s Einsteinem už nějakou dobu a máme s nimi velký úspěch," řekl Wiener.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď