Eiffelova věž je zrezivělá a potřebuje opravit, tvrdí uniklé zprávy

foto Zahrady Trocadéra (Jardins du Trocadéro). Na snímku Eiffelova věž v Paříži 16. června 2022.

Paříž - Eiffelova věž je ve špatném stavu a prolezlá rzí, naznačují uniklé zprávy společnosti spravující památku, které získal francouzský časopis Marianne. Věhlasná stavba podle dokumentů vyžaduje kompletní opravu, místo toho ji ale čeká před olympiádou v Paříži v roce 2024 nátěr za 60 milionů eur (téměř 1,5 miliardy Kč), který odborníci považují jen za kosmetickou úpravu.

Když byla Eiffelova věž v roce 1889 dokončena, předpokládalo se, že vydrží 20 let, než bude rozebrána. Po 133 letech ale věž stále stojí, a to jen díky pečlivé údržbě. Zpráva o stavu věže podle časopisu tvrdí, že památka ale není v dobrém stavu. "Kdyby sem zavítal Gustave Eiffel, dostal by infarkt," řekl časopisu nejmenovaný správce věže s odkazem na autora stavby.

Eiffel, jehož společnost více než 300 metrů vysokou ocelovou dominantu francouzské metropole navrhla a postavila, uvedl, že největším problémem pro dlouhou životnost stavby je najít rez a zastavit její šíření. Jako řešení navrhl, aby se památka natírala každých sedm let. "Nátěr je základní složkou ochrany kovové konstrukce a péče, s jakou se provádí, je jedinou zárukou její dlouhověkosti," napsal tehdy.

V rámci příprav na letní olympijské hry v roce 2024 bude památka za 60 milionů eur natřena. Původně měla být seškrábána třetina nátěru věže a pak na ni měly být naneseny dva nové nátěry. Zpoždění prací způsobené pandemií covidu-19 a přítomnost olova ve starém nátěru ale znamená, že ošetřeno bude pouze pět procent plochy.

Odborníci časopisu Marianne řekli, že jde pouze o kosmetickou úpravu a předpověděli, že konečný výsledek bude "žalostný".

Společnost Sete, která Eiffelovu věž spravuje a kterou z 99 procent vlastní pařížská radnice, se zdráhá ji na delší dobu uzavřít kvůli příjmům z turistického ruchu, o které by přišla. Památku za rok obvykle navštíví asi šest milionů lidí, což z ní dělá čtvrtou nejnavštěvovanější kulturní pamětihodnost ve Francii po Disneylandu, Louvru a paláci ve Versailles. Její uzavření vynucené koronavirovou pandemií v roce 2020 vedlo ke ztrátě příjmů za 52 milionů eur (téměř 1,3 miliardy Kč).

"Sete se musí znovu podívat na Eiffelovu věž a navrhnout zcela novou politiku údržby, která se zaměří na testování stárnoucí kovové konstrukce," uvádí se ve zprávě z roku 2010. Druhá zpráva z roku 2014 zjistila, že věž má praskliny a rezaví. Podle třetí zprávy z roku 2016 má památka 884 závad, včetně 68, které představují riziko pro dlouhověkost konstrukce.

Architekt, inženýr a historik Bertrand Lemoine na internetových stránkách Eiffelovy věže nabízí optimističtější pohled. Tvrdí, že nepřítelem železa je koroze, způsobená oxidací železa vystaveného působení vzduchu a vody. Kdyby se ale znovu natřela, vydrží podle Lemoinea navždy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 6. října 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď