Portugalsko díky hattricku Ronalda na MS remizovalo se Španělskem

foto Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo se raduje ze svého gólu.

Praha - Fotbalisté Portugalska na úvod mistrovství světa v Rusku ve strhujícím šlágru remizovali se Španělskem 3:3 díky hattricku Cristiana Ronalda. V druhém utkání skupiny B fotbalisté Íránu zvítězili 1:0 nad Marokem, které si dalo v páté minutě nastavení vlastní gól. V závěru skórovala i Uruguay, která zvítězila 1:0 nad Egyptem a ve skupině A se tak dotáhla na Rusko. Hostitelská země už ve čtvrtek porazila Saúdskou Arábii 5:0.

Hvězdný kapitán Portugalců Ronaldo v atraktivním duelu zajistil evropským šampionům bod až v 88. minutě z přímého kopu. Předtím otevřel skóre z penalty a na 2:1 zvýšil střelou, kterou nečekaně pustil brankář David De Gea. Španělsko ale skóre otočilo po druhém gólu útočníka Diega Costy a Nachově nádherné střele z dálky.

Ronaldo ale nakonec zařídil dělbu bodů. Jako první fotbalista v historii skóroval na osmi po sobě jdoucích velkých turnajích. Je také teprve čtvrtým hráčem, který se střelecky prosadil na čtyřech světových šampionátech. Dosud se to povedlo jen brazilské legendě Pelému a Němcům Uwemu Seelerovi s Miroslavem Klosem, který je s 16 góly nejlepším střelcem v historii MS.

"Je to neuvěřitelné. Pracoval jsem na tom hodně dlouho, a i když mi mnozí nevěřili, já v sebe věřil vždycky. Hráli jsme všichni dobře. Nevzdali jsme to, i když jsme prohrávali. Jsme dobrý tým, držíme spolu a věříme si, že tady můžeme dosáhnout nejvyššího cíle," řekl po utkání Ronaldo.

S 84 góly za Portugalsko se Ronaldo na druhém místě historických tabulek reprezentačních střelců se dotáhl na maďarskou legendu Ference Puskáse. Více branek za národní tým nastřílel jen Íránec Alí Daeí (109).

Vítězná premiéra tak nevyšla španělskému trenérovi Fernandu Hierrovi, který teprve ve středu nahradil Julena Lopeteguiho. Toho vedení svazu odvolalo kvůli tomu, že se ještě před startem šampionátu dohodl na působení v Realu Madrid.

V zápase v Petrohradu Maroko zejména v první půli na hřišti dominovalo, ale nedokázalo si poradit se soupeřovou pevnou obranou. Do vedení tak mohl jít Írán, jenže Sardár Azmún neproměnil únik. V nastavení druhého poločasu ale už gól přišel, po standardní situaci na přední tyči smolně odhlavičkoval míč do vlastní branky Azíz Buhaddúz.

Írán tak potvrdil, proč v kvalifikaci nedostal 1121 minut gól a v 18 zápasech inkasoval jen pět branek. Mohl se tak radovat z druhé výhry na MS a první od historického úspěchu nad USA na šampionátu v roce 1998. Maroko přišlo o neporazitelnost trvající deset zápasů.

Hned čtyři z úvodních sedmi branek na šampionátu padly po 88. minutě. A patřil mezi ně i vítězný gól Uruguaye. O výhře Jihoameričanů nad Egyptem rozhodl až v 90. minutě stoper José Giménez hlavou po rohovém kopu a jihoamerický celek tak poprvé po roce 1970 vyhrál svůj úvodní zápas na šampionátu.

Egypt nastoupil bez hvězdného útočníka Muhammada Salaha, jenž po zranění ramena z finále Ligy mistrů zůstal jen na lavičce stejně jako pětačtyřicetiletý brankář Ísam Haddarí, který se v Rusku může stát nejstarším hráčem v historii šampionátů.

"Před včerejším tréninkem jsme byli přesvědčení, že Salah nastoupí, ale při kontrole po tréninku měli lékaři určité obavy, že by se třeba při srážce se soupeřem mohl zase zranit, tak jsme se rozhodli neriskovat, aby byl připravený na další zápasy," řekl trenér Egypta Héctor Cúper. "Možná kdyby nastoupil, tak by zápas dopadl lépe, ale to nikdo nemůže vědět," dodal.

Základní skupina A:

Egypt - Uruguay 0:1 (0:0)

Branka: 90. Giménez. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Makkelie (video, všichni Niz.). ŽK: Hegází (Egypt). Diváci: 27.015.

Egypt: Šanáví - Fasí, Gabr, Hegází, Abdal Šáfí - Vardá (82. Subhí), Alnaní, Saíd, Hamad (50. Mursí), Hasan - Muhsín (63. Abdal Munaím). Trenér: Cúper.

Uruguay: Muslera - Varela, Giménez, Godín, Cáceres - Nández (58. Sánchez), Betancur, Vecino (87. Torreira), De Arrascaeta (59. Rodríguez) - Suárez, Cavani. Trenér: Tabárez.

1. Rusko 1 1 0 0 5:0 3
2. Uruguay 1 1 0 0 1:0 3
3. Egypt 1 0 0 1 0:1 0
4. Saúdská Arábie 1 0 0 1 0:5 0

Základní skupina B:

Maroko - Írán 0:1 (0:0)

Branka: 90.+5 vlastní Buhaddúz. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Ahmadí - Šodžáí, Džahánbachš, Ansárífárd. Diváci: 62.548.

Maroko: Kadžuí - N. Amrabat (76. S. Amrabat), Benatía, Saís, Hakimí - Zijach, Busúfa, Bilhanda, Ahmadí, Harít (82. Da Costa) - Kaabí (76. Buhaddúz). Trenér: Renard.

Írán: Baíranvánd - Rezajíán, Češmí, Púralígandží - Ansárífárd, Ebrahimí (79. Montazerí), Hadžsáfí, Šodžáí (67. Taremí) - Džahánbachš (84. Ghoddos), Amirí - Azmún. Trenér: Queiroz.

Portugalsko - Španělsko 3:3 (2:1)

Branky: 4. z pen., 44. a 88. Ronaldo - 24. a 55. Diego Costa, 58. Nacho. Rozhodčí: Rocchi - Di Liberatore, Tonolini (všichni It.) - Irrati (video, It.). ŽK: B. Fernandes - Busquets. Diváci: 43.866.

Portugalsko: Patrício - Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro - W. Carvalho, Moutinho - Bernardo Silva (69. Quaresma), Guedes (80. André Silva), B. Fernandes (68. Mário) - Ronaldo. Trenér: Santos.

Španělsko: De Gea - Nacho, Piqué, Ramos, Alba - Busquets, Koke - David Silva (86. Vázquez), Isco, Iniesta (70. Thiago) - Diego Costa (77. Aspas). Trenér: Hierro.

1. Írán 1 1 0 0 1:0 3
2. Portugalsko 1 0 1 0 3:3 1
  Španělsko 1 0 1 0 3:3 1
4. Maroko 1 0 0 1 0:1 0

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK