Egypt představil na výstavě v Sakkáře artefakty staré 2500 let

foto Malované sarkofágy s dobře zachovalými mumiemi z období starověkého Egypta staré asi 2500 let a nalezené nedávno na pohřebišti v Sakkáře (na snímku z 30. května 2022).

Káhira - Egypt dnes představil artefakty staré 2500 let z nedávných archeologických vykopávek na pohřebišti v Sakkáře. Na výstavě zřízené provizorně u Džoserovy stupňovité pyramidy je k vidění 250 malovaných sarkofágů, uvnitř nichž jsou stále dobře zachované mumie.

Fotogalerie

Mustafá Vazírí, který řídí egyptskou nejvyšší radu pro památky, podle agentury AP řekl, že kromě sarkofágů je na výstavě 150 bronzových soch znázorňující starověké bohy i nádoby používané při rituálech spojených s bohyní Eset (řecky Ísis). Mezi vystavenými předměty je dále bezhlavá socha architekta Imhotepa, který žil za Džoserovy vlády.

Všechny představené předměty budou v budoucnu trvale vystaveny v novém muzeu, které se stále buduje u pyramid v Gíze.

Sakkára leží 24 kilometrů od Káhiry a je tam rozsáhlá nekropole, která patřila k někdejšímu hlavnímu městu starověkého Egypta Memfisu. Tamní naleziště jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od 70. let minulého století.

Egypt své nálezy rychle zpřístupňuje veřejnosti, podle AP proto, aby zvýšil přitažlivost pro turisty. Egyptský cestovní ruch se vzpamatovává z úbytku návštěvníků od revolučního roku 2011. Když se začal zotavovat, postihla ho další rána v podobě pandemie covidu-19 a nyní ruské války proti Ukrajině. Rusové a Ukrajinci tvořili velkou část turistů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď