EG.D osazuje sloupy vysokého napětí konzolami chránícími ptáky před proudem

foto Tisková konference České společnosti ornitologické a firmy EG.D o ochraně ptáků před úrazy elektrickým proudem s ukázkou instalace ochranných prvků v terénu, 28. srpna 2023, Velké Pavlovice na Břeclavsku. Na snímku Jan Volek, vedoucí síťového managementu ED.G ukazuje část ochranných prvků.

Velké Pavlovice (Břeclavsko) - Speciální konzoly umisťují technici společnosti EG.D na sloupy vysokého napětí, aby chránily ptáky před úrazem nebo smrtí elektrickým proudem. Každý rok osadí přes 2000 míst, chráněno je na distribučním území EG.D přes 90.000 sloupů, přesto každý rok hynou v Česku statisíce ptáků po zásahu elektrickým proudem. Novinářům to dnes řekli zástupci EG.D z energetické skupiny E.ON a České společnosti ornitologické (ČSO).

Fotogalerie

EG.D s ornitology spolupracuje od roku 1997. Pomáhají vytipovat místa, kde je osazení sloupů potřeba, protože tam často ptáci umírají nebo jsou zranění po zásahu elektrickým proudem. "Přirozené posedy v podobě stromů v intenzivně obhospodařované krajině s velkými lány již téměř neexistují, ptáci proto sloupy na polích a loukách rádi využívají - jednak aby si odpočinuli, jednak aby vyhlíželi kořist," uvedl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Ptáka zasáhne elektrický výboj, pokud si sedne na sloup a dotkne se vodiče nebo se křídly dotkne dvou sousedních vodičů.

Po zásahu proudem často hynou různé druhy větších ptáků, ať už jsou to dravci, sovy, čápi nebo krkavcovití. Často jde o káně lesní, kterých podle ornitologů uhyne v Česku ročně přibližně 40.000. "Nejnovější typ konzoly Birdsafe má jednak šikmá ramena, která ptákům brání dosednout na nebezpečná místa na sloupu, a zároveň dosedací tyč, která je umístěna tak, aby ptákům nehrozil úraz," popsal za EG.D Pavel Čada.

Vedle těchto opatření využívá EG.D také speciální spirály na vedení vysokého napětí, díky nimž ptáci dráty lépe vidí a nenarazí do nich, nebo barevné plastové koule, které na dráty upozorňují spolu s opeřenci také piloty letadel.

Podle novely energetického zákona z roku 2009 by měly distribuční společnosti zabezpečit všechny sloupy vysokého napětí do roku 2024. "V tuto chvíli je již jisté, že tento zákonný termín se nepodaří dodržet. S kolegy z EG.D jsme proto vytvořili mapu, kde se protínají dvě vrstvy - výskyt vzácných druhů ptáků a úseky linek vysokého napětí. Díky tomu zajistíme, že energetici přednostně zabezpečí nejvíce rizikové sloupy. Jedná se o velmi dobře fungující příklad vzájemné spolupráce," uvedl Lukáš Viktora z ČSO.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď