Edita Gruberová vystoupí třikrát v opeře Norma v ND v Praze

foto Ilustrační foto - Slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová vystoupila 28. června v Praze v rámci hudebního festivalu Prague Proms.

Praha - Proslulá slovenská pěvkyně Edita Gruberová vystoupí 18. a 30. května a 2. června v opeře Norma Vincenza Belliniho v Národním divadle (ND) v Praze. Gruberová vystoupí v rámci inscenace režiséra Toma Sugaa, kterou nazkoušela během turné v Japonsku se Státní operou. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Opery ND Kateřina Motlová. Nepůjde o koncertní provedení, představení bude plnohodnotnou operou.

Orchestr Státní opery bude řídit slovenský dirigent Peter Valentovič, který Gruberovou pravidelně doprovází zejména jako dirigent, ale i jako klavírista pěveckých recitálů. Roli Adalgisi vytvoří Jana Horáková Levicová, jako Pollione se představí Zoran Todorovič, Orovesem bude Oleg Korotkov, Clotilde Sylva Čmugrová, Flavio Václav Cikánek. Scénografem této inscenace je slovenský tvůrce Boris Kudlička.

Orchestr a Sbor Státní opery byl během podzimu 2016 na více než měsíčním hostování v japonských divadlech a orchestrálních sálech s inscenací Normy v titulní roli s Gruberovou pod taktovkou právě Valentoviče. Série představení Normy ve velkých městech byla vyprodaná.

Gruberovou náročný part Normy proslavil na mnoha světových jevištích. Titulní roli v Belliniho opeře zařadila do svého repertoáru v roce 2003 a zpívala ji například v Mnichově, v Berlíně, Bruselu, Vídni, Hamburku a Paříži. Podle hudebních odborníků patří ke 'vzorovým zpodobněním druidské kněžky' a v této roli dosáhla podobného věhlasu jako před ní Maria Callasová, Montserrat Caballéová a Joan Sutherlandová.

Gruberová, která loni oslavila sedmdesátiny, je mimo jiné čestnou členkou Vídeňské státní opery, kde poprvé vystoupila v roce 1970. Ještě před absolutoriem na bratislavské konzervatoři - v únoru 1968 - debutovala v roli Rosiny v Lazebníku sevillském na jevišti bratislavské opery. Poté ale místo na první slovenskou scénu kvůli špatnému kádrovému profilu putovala do opery v Banské Bystrici. Brzy ovšem přišla nabídka ze Státní opery ve Vídni, kde se mladá pěvkyně napoprvé v roce 1970 zaskvěla jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně. Hostování se změnilo v trvalé angažmá, ale ještě před tím přechodný pobyt za hranicemi v nucenou emigraci.

Její první vystoupení v Praze se uskutečnilo v roce 1979 na festivalu Pražské jaro. K příjezdu původně nedostala vstupní vízum, ale vídeňský soubor pohrozil zrušením celého vystoupení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 16. února 2019

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď