ECB zavádí nová stimulační opatření, úroky nezměnila

foto Prezidentka Evropské centrální bankay Christina Lagardeová.

Frankfurt - Evropská centrální banka (ECB) zavádí nová opatření, která mají ekonomice eurozóny pomoci čelit negativním dopadům šíření koronaviru. Úrokové sazby ponechala beze změny, zatímco finanční trhy očekávaly snížení depozitní sazby hlouběji do záporného pásma. ECB také zhoršila výhled ekonomiky eurozóny a její šéfka Christina Lagarde nevyloučila recesi.

ECB v rámci stimulačních opatření nabídne komerčním bankám další levné půjčky při úrokové sazbě až minus 0,75 procenta, rozšíří nákupy dluhopisů a zmírní pravidla poskytování úvěrů. Objem dodatečných nákupů dluhopisů by měl do konce letošního roku dosáhnout 120 miliard eur (3,1 bilionu Kč). Navíc bude ECB pokračovat v dosavadních nákupech v objemu 20 miliard eur měsíčně.

Evropským bankám též sleví z některých klíčových požadavků na kapitál a hotovost, aby ekonomika dál využívala půjček. ECB také odloží letošní zátěžové testy bank eurozóny na příští rok.

Lagardeová na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady řekla, že růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny podle aktualizovaného výhledu ECB v letošním roce zpomalí na 0,8 procenta. Ještě v prosinci přitom banka prognózovala růst 1,1 procenta.

Na otázku, zda se blíží recese, Lagardeová odpověděla, že vývoj ekonomiky bude zcela jasně záviset na "rychlosti a síle" společné reakce na pandemii. Kvůli ní čelí globální ekonomika značnému šoku, upozornila šéfka ECB. Nejdůležitější je podle ní koordinovaná reakce vlád na fiskální úrovni.

"Nemyslím si, že by měl kdokoli očekávat od nějaké centrální banky, že bude (na potíže vyvolané koronavirem) reagovat mezi prvními. V první řadě se musí jednat především na fiskální úrovni," řekla.

Euro bezprostředně po oznámení ECB zpevnilo, záhy se ale zisků vzdalo a jakmile začala Lagardeová hovořit, začalo citelně klesat. Před 16:00 SEČ ztrácelo asi jedno procento na 1,1174 USD. Propad na akciových trzích, který byl už dopoledne velmi silný, se ještě prohloubil. To je podle analytiků jasná známka, že Lagardeové se trhy uklidnit nepodařilo. Index evropských akcií odepisoval zhruba deset procent.

"Ukazuje se, že koronavirus je pro naše ekonomiky velmi významným šokem," uvedl dnes předseda dozorčí rady ECB Andrea Enria. "Banky musejí být dál schopny poskytovat finance domácnostem a podnikům, které zažívají dočasné obtíže," dodal.

Lagardeová též na tiskové konferenci oznámila, že ona a viceprezident ECB Luis De Guindos se nebudou objevovat společně na tiskových konferencích do té doby, než šíření nákazy nepoleví. Banka se snaží dělit jednotlivé týmy, a to i na manažerské úrovni. Schůzky Rady guvernérů banky se budou konat prostřednictvím internetu.

Britská centrální banka ve středu nečekaně a mimo plánované zasedání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 procenta, aby zmírnila dopady nového koronaviru na ekonomiku. Podobný krok už minulý týden učinila americká centrální banka (Fed), která snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď