ECB se rozhodla od začátku října zrušit omezení pro výplatu dividend bankami

foto Znak eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu.

Frankfurt - Evropská centrální banka (ECB) se dnes rozhodla, že od začátku října zruší omezení pro výplatu dividend a zpětné odkupy akcií v bankovním sektoru. Ukončí tak krizové opatření, kterým v době pandemie covidu-19 tlačí banky v eurozóně k tomu, aby si držely kapitál, napsala agentura Reuters.

"ECB se dnes rozhodla, že po konci září 2021 neprodlouží své doporučení, aby všechny banky omezovaly své dividendy," uvedla centrální banka v prohlášení. Upozornila, že nejnovější makroekonomické prognózy potvrzují hospodářské oživení a ukazují pokles nejistoty. Dodala nicméně, že banky by při rozhodování o dividendách a zpětných odkupech akcií měly zůstat opatrné a neměly by podceňovat hrozbu dalších ztrát.

ECB loni v březnu vyzvala banky v eurozóně, aby nevyplácely žádné dividendy a neprováděly zpětné odkupy svých akcií, a zvýšily tak svou schopnost absorbovat ztráty a poskytovat úvěry v době koronavirové krize. V prosinci pak svůj požadavek upravila a vyzvala banky, aby v prvních třech čtvrtletích letošního roku na dividendy a zpětné odkupy nevynaložily více než 15 procent zisků z předchozích dvou let.

Deset největších bank v eurozóně již podle výpočtů agentury Bloomberg nahromadilo nadbytečný kapitál v objemu přes 22 miliard eur (565 miliard Kč), který hodlají rozdělit mezi své akcionáře.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď