Dvořákův festival dnes zahájil jeho slavný violoncellový koncert

foto Koncert symfonického orchestru italského rozhlasu a televize Rai Torino pod vedením Christopha Eschenbacha zahájil 8. září 2019 v Praze dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

Praha - Letošní 12. ročník hudebního festivalu Dvořákova Praha dnes v zaplněném Rudolfinu zahájil výběr významných děl Antonína Dvořáka v podání Národního symfonického orchestru italského rozhlasu a televize pod taktovkou Christopha Eschenbacha. Jako první zazněl Koncert pro violoncello a orchestr h moll. Po přestávce publikum, v němž nechyběl nový ministr kultury Lubomír Zaorálek, vyslechlo Symfonii č. 8, která měla premiéru 2. února 1890 právě v Rudolfinu na koncertu pořádaném Uměleckou besedou.

Základem programu festivalu, který potrvá do 23. září, je umělecký odkaz slavného českého skladatele. Vedle skladeb Dvořáka zazní díla Petra Iljiče Čajkovského, Johannesa Brahmse, Gustava Mahlera či Josefa Suka. Chybět nebudou hvězdní sólisté, kterým vévodí houslista a kurátor komorní řady Gil Shaham.

Zahajovací koncert sledovalo několik desítek lidí v živém přenosu na obrazovce před Rudolfinem, v pozdějším přenosu ho vysílala ČT Art. Venkovní scéna Dvořákovy Prahy nabídla komponovaný program s hudebními vstupy. Zájemci mohli také zhlédnout záznamy z předchozích let, které vyplnily čas do začátku koncertu v Rudolfinu.

Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll z let 1894 až 1895 je považován za "nejkrásnější violoncellový koncert všech dob", přestože jeho autor ještě několik dní před zahájením práce váhal, zda jako sólový nástroj zvolí violoncello, housle nebo klavír. Dílo mělo původně jiný závěr. Po jeho dokončení se Dvořák musel vyrovnat se smrtí švagrové Josefiny Kounicové, lásky svého mládí. Proto závěr díla přepracoval a v nově přikomponovaných šedesáti taktech cituje melodie své vlastní písně Kéž duch můj sám, kterou měla Kounicová v oblibě. Koncert poprvé uvedli 19. března 1896 v Londýně a stal se záhy součástí repertoáru všech světových violoncellistů.

V Rudolfinu se dnes sólového partu zhostil Kian Soltani, sedmadvacetiletý rakouský rodák perského původu. Výkon absolventa Hudební akademie v Basileji přítomní odměnili dlouhým potleskem a ovacemi vestoje.

Ve druhé polovině večera první italský rozhlasový orchestr založený roku 1931 v Turíně provedl Osmou symfonii, kterou Dvořák podle hudebních znalců vytvořil na vrcholu svých tvůrčích sil v roce 1889. Premiéru měla o rok později a odborníci v jejím případě hovoří o "proměnlivosti nálad, které se střídají v pestrém sledu od pastorálních obrazů přes intonace taneční a pochodové až po plochy dramaticky vypjaté". "Dvořák jediný, ačkoli se stejně jako Brahms snaží držet Beethovenovy školy, je schopen přinést do symfonie zřetelně nový prvek," psal anglický tisk po prvním provedení v Londýně v dubnu 1890.

Program Dvořákovy Prahy pokračuje v pondělí vystoupením Essenských filharmoniků vedených Tomášem Netopilem, na kterém Ivo Kahánek zahraje obtížný Klavírní koncert g moll. Více informací k festivalu je na webu www.dvorakovapraha.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď