Dvořákova Praha se uskuteční v původně plánovaném termínu

foto Programový ředitel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha Jan Simon (vlevo) a ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář vystoupili 18. května 2020 v Praze na tiskové konferenci k 13. ročníku festivalu, který se uskuteční v původním plánovaném termínu od 4. do 20. září 2020.

Praha - Hudební festival Dvořákova Praha se v Rudolfinu uskuteční v původně plánovaném termínu od 4. do 20. září 2020 se zredukovanou účastí zahraničních umělců. Zahraniční výjimku bude tvořit šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov, který 4. a 5. září v Rudolfinu festival zahájí dvěma díly Antonína Dvořáka - Violoncellovým koncert se sólistou Václavem Petrem a Novosvětskou symfonií. Prodej vstupenek zatím zahájen nebude, protože nyní není jasné, jaká bude povolená kapacita koncertních sálů. Novináře o tom dnes informoval ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

"Byť nás také zasáhla koronavirová krize, nechtěli jsme se vůbec dotknout základní programové koncepce. Museli jsme zredukovat účast zahraničních umělců, protože nikdo neví, jaká situace bude v září, ale jsem rád, že neslevujeme na našich uměleckých nárocích," řekl ČTK programový ředitel festivalu Jan Simon.

Mezi hosty 13. ročníku akce budou dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Petr Altrichter, Jiří Rožeň, v rolích sólistů i uměleckých vedoucích těles pak Radek Baborák nebo Josef Špaček. Dále uznávaní čeští klavíristé počínaje Lukášem Vondráčkem, Ivem Kahánkem, Martinem Kasíkem, Duem Ardašev nebo nastupující hvězdou Markem Kozákem a další sólisté jako Jana Boušková, Tomáš Jamník, Jan Mráček, Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová nebo Jan Martiník. Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie se představí PKF - Prague Philharmonia nebo Česká Sinfonietta a Collegium 1704.

Konstantou festivalu zůstává hudba Antonína Dvořáka, stěžejní programová řada Dvořák Collection se letos i v příštích ročnících soustředí na jeho komorní dílo. Programově se tak prolíná s Komorní řadou, jejímž kurátorem je klavírista Lukáš Vondráček. Heslem festivalu je slogan Češi hrají Čechům.

"Bohužel jsme museli rezignovat na účast mnoha domluvených světových hvězd, jejichž cestu znemožnila celosvětová epidemiologická situace. Navíc nám v této těžké době přišlo férové soustředit se na angažování výhradně českých umělců, z nichž mnozí se v uplynulých měsících ocitli pod mimořádným lidským a mnohdy i existenčním tlakem. Chceme tím alespoň trochu pomoci naší vlasti a domácí kultuře. Nepochybuji o tom, že Antonín Dvořák by sám takový koncept festivalu bez zaváhání podpořil," uvedl Kolář.

Dramaturgie festivalu připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Jeho díla zazní v komorním i orchestrálním provedení, například Missa solemnis v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704. Díky dirigentovi Hrůšovi a rezidenční České filharmonii se ke slovu dostanou i významné Beethovenovy instrumentální koncerty. Nová programová řada Pro budoucnost se od letošní sezóny stane platformou pro vystoupení mladých hudebníků a pro prezentaci nových projektů Akademie klasické hudby zaměřených na vzdělávání a podporu mladých umělců. Více informací k programu se nachází na www.dvorakovapraha.cz.

Loňský ročník festivalu Dvořákova Praha během více než dvou týdnů přilákal téměř 16.000 posluchačů, podobně jako v předchozích letech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 5:00 -5°C

Celá předpověď