Dvořák: Rada ČT místo řešení hledá záminky k ostřelování televize

foto Ilustrační foto - Generální ředitel ČT Petr Dvořák (na snímku z 3. prosince 2019).

Praha - Rada České televize namísto věcných řešení hledá záminky k ostřelování televize. Po oznámené rezignaci předsedy a místopředsedy rady to dnes na twitteru uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Přístup rady je podle něj spíše destruktivní než konstruktivní. Věří ale tomu, že je stále šance vrátit se k dodržování zákonných postupů.

Na mimořádném zasedání Rady ČT dnes oznámili rezignaci její předseda René Kühn a místopředseda Jaroslav Dědič. Dále se tak vyhrotila situace po odvolání dozorčí komise, ke kterému rada přistoupila minulý týden. Novinářské organizace a senátní komise pro sdělovací prostředky dnes vyzvaly radu k větší transparentnosti, podle senátní komise způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT nebyl v souladu se zákonem. Situací v radě se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní volební výbor i Senát.

Dvořák označil situaci v radě za znepokojivou. "Po příchodu nových členů (rady) se mění způsob projednávání jednotlivých agend, namísto hledání věcných řešení, která by byla nejlepší pro Českou televizi, dochází k hledání překážek a záminek k jejímu ostřelování," uvedl šéf ČT. Patnáctičlennou radu Sněmovna koncem května doplnila o ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý. Opozice po volbě varovala před politizací rady. Právě Matocha a Lipovská obhajovali odvolání dozorčí komise Rady ČT.

Spíše destruktivní než konstruktivní přístup rady je podle Dvořáka příčinou toho, že v době projednávání koronavirovou pandemií ovlivněného letošního rozpočtu ČT, rozpočtu na příští rok a dlouhodobých plánů nemá Rada ČT dozorčí komisi ani vedení. "Věřím ale, že stále ještě existuje šance vrátit se do stavu, kdy budou dodržovány standardní a zákonné postupy," uvedl Dvořák.

Odvolání dozorčí komise předcházela debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravským studiem ČT, na který má předkupní právo a kterého se vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Matocha označil postup dozorčí komise, která k věci nedodala podklady, za diletantský. Lipovská uvedla, že komise pracovala laxně, odmítavě a pasivně a k jejímu odvolání se schylovalo téměř rok.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je čtvrtek 3. prosince 2020

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď