Dvojice astronautů splnila úkoly vně ISS

foto Americký astronaut Joe Acaba pracuje vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

ISS (oběžná dráha) - Američtí astronauti Randolph Bresnik a Joe Acaba dnes úspěšně završili třetí pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Poslední ze tří výstupů do otevřeného kosmu, které naplánoval na říjen americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), ukončili o něco dříve kvůli problému s Acabovým jetpackem, zařízením umožňujícím pohyb v prostoru.

Během směny na vnější straně orbitálního komplexu, která podle moderátora stanice NASA TV trvala šest hodin a 40 minut, dvojice splnila všechny stanovené úkoly, k nimž patřily opravy některých zařízení a instalace nových. Astronauti především vyměnili osvětlení kamery na konci robotického ramena Canadarm2, nainstalovali kameru pro vysoké rozlišení na stometrovém nosníku komplexu a vyměnili pojistky na nákladní plošině robotického manipulátoru Dexter.

Jejich práci mimo ISS sledovala v přímém přenosu internetová televize NASA TV.

Americký astronaut  Joe Acaba (na snímku NASA) pracuje vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Canadarm2 je důležitým nástrojem pro práci na Mezinárodní vesmírné stanici. S jeho pomocí jsou například zachycovány a připojovány nákladní lodě zásobující ISS. Důležitý úkol při sledování těchto manévrů mají kamery a osvětlení na konci ramena.

Při předchozích dvou pracovních směnách astronauti Bresnik a Mark Vande Hei pracovali hlavně na opravě a promazání dvou koncových zařízení ramena, takzvaných efektorů, která slouží k uchopení objektů. NASA chce mít jistotu, že Canadarm2 bude naprosto v pořádku, až k ISS v listopadu dorazí další nákladní loď společnosti ATK Orbital.

NASA nedlouho před koncem dnešního výstupu astronautů konstatovala, že Acabův nouzový jetpack není zcela spolehlivý a nařídila Acabovi, aby se vrátil do stanice. Pozemní kontrolní středisko k tomu sdělilo, že astronaut nebyl ohrožen, protože jeho zajišťovací lana byla v pořádku.

Nouzový jetpack u skafandrů astronautů pracujících v otevřeném vesmíru je určen k využití pro případ selhání zajišťovacích lan.

Bresnik se na povrch orbitálního komplexu vypravil popáté, Acaba potřetí. Celkově šlo o 205. výstup členů posádek ISS do otevřeného kosmu.

Na ISS v současné době pobývá šestičlenná posádka, kterou vedle dvou zmíněných Američanů tvoří ještě další Američan Vande Hei, dvojice ruských kosmonautů Alexandr Misurkin a Sergej Rjazanskij a jejich italský kolega z Evropské kosmické agentury (ESA) Paolo Nespoli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď