Dvě třetiny menších inovačních firem v kraji pandemie ovlivní

foto Automobil s rouškou na přední masce 31. března 2020 v Brně rozváží pomoc potřebným v době koronavirové pandemie. Distributor auta zdarma zapůjčil brněnským charitativním organizacím.

Brno - Na dvě třetiny jihomoravských malých a středních firem, jejichž podnikání stojí na inovativní službě nebo výrobku, dopadne pandemie koronaviru. V průzkumu mezi devíti desítkami svých klientů to zjistilo Jihomoravské inovační centrum (JIC), které o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

"Z průzkumu vyplývá, že dvě třetiny našich klientů očekávají v krátké době negativní dopady na své fungování. Mezi hlavní výzvy řadí obchod, krizové řízení a plánování, vzdálenou spolupráci a řízení cashflow," uvedl ředitel JIC Petr Chládek. Dodal, že mezi nejohroženější firmy patří ty s vysokou závislostí na úvěrech a dotacích.

Dopady opatření proti šíření koronaviru podle něj budou mít tvrdší ekonomický dopad než krize v roce 2008. "Výsledkem budou dvě zásadní změny podnikatelského prostředí. Mnoho lidí, kteří doposud fungovali v zaměstnaneckém poměru, se budou z různých důvodů chtít raději postavit na svoje nohy, budou zakládat vlastní firmy. Druhá změna se odehraje na úrovni strategie samotných firem, kdy budou možná muset přicházet s úplně jinými produkty," doplnil Chládek.

Inovační centrum nabízí firmám, které dopady současné pandemie pociťují, bezplatné poradenství. Mimo jiné nabízí služby svých konzultantů z nichž někteří museli podobnou krizi řešit právě v roce 2008. Cílem ale není suplovat krizové řízení podniku. "Nechceme dělat firmám krizové manažery, chceme být pro ně partnerem k diskusi nad současnou situací, pomoci jim zorientovat se a podpořit je v tom, aby našly správné řešení," uvedl jeden z konzultantů Martin Dokoupil.

Zájemci o konzultace se mohou zaregistrovat na internetových stránkách JIC, kde si vyberou odborníka na danou problematiku a termín konzultace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď