Dvě dávky vakcíny podle EMA zřejmě ochrání před nakažlivější deltou

foto Lahvičky s vakcínou proti covidu-19 - ilustrační foto.

Haag - Dvě dávky vakcíny proti covidu-19 zřejmě chrání před novou a vysoce nakažlivou variantou koronaviru delta, uvedla dnes podle agentury AFP Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

"Údaje získané z konkrétních důkazů ukazují, že dvě dávky vakcíny chrání proti variantě delta," řekl Marco Cavaleri, který je v agentuře zodpovědný za strategii očkování.

Počty nově potvrzených případů nemoci covid-19, způsobované koronavirem, začaly minulý týden v Evropě opět stoupat poté, co deset po sobě jdoucích dnů klesaly, oznámila dnes evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Růst nových případ má na svědomí nakažlivější varianta delta.

"Jsme si vědomi obav způsobených rychlým rozšířením varianty delta," uvedl dále Cavaleri. "V současné době se zdá, že čtyři vakcíny schválené v Evropské unii chrání před všemi variantami (koronaviru) kolujícími v Evropě, včetně varianty delta,“ dodal.

EMA v současné době v EU povoluje čtyři vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Evropská pobočka WHO předpovídá, že varianta delta, nejprve zjištěná v Indii, se od srpna stane v Evropě dominantní. S tímto vývojem počítá i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď