Dvanáct fotografů včetně reportéra ČTK má nominaci na osobnost roku

foto Fotoreportér České tiskové kanceláře (ČTK) Roman Vondrouš (na snímku z 19. září 2013 v Praze) zvítězil 3. února 2020 v kategorii Fotografický soubor na kongresu Mezinárodní asociace sportovních novinářů v Budapešti. V soutěži triumfoval se sérií pěti snímků z dostihového prostředí.

Praha - Asociace profesionálních fotografů ČR zveřejnila 12 jmen fotografů, které nominovala na cenu Osobnost české fotografie za rok 2020. Jsou mezi nimi třeba Antonín Kratochvíl, Pavel Mára, Michal Pěchouček, Michael Hanke nebo reportér ČTK a vítěz zatím posledního ročníku soutěže Czech Press Photo Roman Vondrouš. ČTK o tom dnes informovali pořadatelé. Oznámení vítěze spolu s držitelem ceny za dlouhodobý přínos fotografii a vítěze ceny pro mladé fotografy pořadatelé plánují na 21. června v Czech Photo Centre v Nových Butovicích v Praze v závislosti na nařízeních vlády a epidemické situaci.

Cena Osobnost české fotografie se udílí fotografovi, pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který za uplynulý rok zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie v ČR či v zahraničí. Vedle zmíněných osobností jsou letos nominováni ještě Michaela Hrubá, Jan Jirkovský, Vladimír Kozlík, Jaroslav Pulicar, Gustav Aulehla, Jolana Havelková, a Nadia Rovderová.

Tři posledně jmenovaní mají nominaci i na cenu za dlouhodobý přínos fotografii. Vedle nic h jsou na toto ocenění mezi 19 osobnostmi nominovaní třeba ještě Pavel Baňka, Karel Cudlín, Josef Moucha, Daniela Mrázková, Tomáš Pospěch, Jan Saudek, Roman Sejkot, Pavel Scheufler nebo Jiří Škoch.

Cenu Osobnost české fotografie udílí asociace pro zlepšení společenské prestiže fotografů. Jejím prvním držitelem se stal Josef Koudelka a později se jimi stali například kurátoři Vladimír Birgus a Jan Mlčoch, historička fotografie Anna Fárová nebo fotografové Jindřich Štreit, Dana Kyndrová nebo Jan Reich.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď