Dvacátý letecký den v Plasích přilákal po dvouleté pauze tisíce návštěvníků

foto Letecká přehlídka Den ve vzduchu, 30. dubna 2022, Plasy, Plzeňsko.Bücker Bü 131 Jungmann.

Plasy (Plzeňsko) - Dvoudenní letecká přehlídka v Plasích na severním Plzeňsku přilákala více než 18.000 návštěvníků. Největší letecká show na západě Čech se konala po dvouleté pauze vynucené pandemií koronaviru. V sobotu zamířilo na několikahodinový letecký program přes 11.000 návštěvníků, v neděli víc než 7000 lidí. Návštěvnosti je tak podobná jako v letech před pandemií koronaviru, řekl ČTK mluvčí přehlídky Jiří Poór.

Fotogalerie

"Jsme maximálně spokojeni a myslím, že mohu mluvit za všechny tři strany - za pořadatele, piloty i diváky. Piloti byli už ohromně natěšení proletět se zase před publikem a i z ohlasů diváků slyšíme spokojenost," řekl Poór. Letecký den v Plasích podle něj otvírá v Česku sezonu leteckých dní. Vydařilo se i počasí, které umožnilo uskutečnit podle plánu celý připravený program.

První letecká akce Den ve vzduchu se na letišti v Plasích poprvé konala před 20 lety a na nebi se při něm vystřídalo 17 letadel. Letošní ročník nabídl celodenní program, letecká část se konala odpoledne a zahrnovala 17 bodů programu. Leteckou část už tradičně zahájil přelet armádních stíhaček JAS-39 Gripen. Divákům se pak předvedly historické letouny, letecké skupiny či parašutisti. V samostatných leteckých ukázkách vystoupil první vítěz Red Bull Air Race Challenger Cupu Petr Kopfstein nebo mistr světa Red Bull Air Race Martin Šonka, který svůj akrobatický let doprovázel i při vysokém přetížení živým komentářem přímo z kabiny.

Leteckou akrobacii předvedla také čtyřčlenná letecká skupina Follow-me na letounech Zlín, duo Flying Bulls Aerobatics Team či pilot kluzáku Schleicher ASK 21. Česká armáda kromě stíhaček Gripen vyslala do Plas také armádní zdravotnický záchranářský vrtulník W-3A Sokol.

Z historických letounů viděli milovníci letecké historie celodřevěný československý unikát Avia BH-1 z roku 1920. Předvedla se přesná letuschopná kopie, jejíž výroba zabrala leteckému nadšenci a expertu na historii letadel Marcelu Sezemskému mezi lety 1997 až 2001 v součtu na 8000 odpracovaných hodin. Lidé viděli také stříbrné americké dvoumotorové letadlo Beechcraft C-45 z roku 1942 nebo věrnou repliku německého sportovního letounu Klemm 25 H z roku 1926. V české premiéře se představilo francouzské víceúčelové válečné letadlo, hornoplošník Max Holste MH.1521 Broussard, který armáda nasadila ve velké míře v Alžírské válce v 50. a 60. letech minulého století.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď