Dvaadvacet Rusů se odvolalo proti diskvalifikaci ze ZOH v Soči

foto Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach (vlevo) a šéf vyšetřovacích komisí MOV Samuel Schmid.

Lausanne (Švýcarsko) - Dvaadvacet z pětadvaceti potrestaných ruských sportovců se odvolalo k Arbitrážnímu soudu pro sport (CAS) v Lausanne proti diskvalifikaci z olympijských her v Soči 2014. Distancovaní sportovci vyzvali CAS, aby vynesl verdikt do startu olympijských her v Pchjongčchangu, které začnou 9. února.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) kvůli dopingovému skandálu diskvalifikoval v listopadu a prosinci ze Soči 25 ruských sportovců, medailistům nařídil vrátit cenné kovy a doživotně je vyloučil z her. Mezi 22 sportovci, kteří odvolání podali, jsou vítězové ze Soči bobista Alexandr Zubkov, běžec na lyžích Alexandr Legkov a skeletonista Alexandr Treťjakov.

K CAS se zatím neodvolaly jen členka původně stříbrné biatlonové štafety Olga Zajcevová a běžkyně na lyžích Julia Čekalevová a Anastasia Docenková, jež byly diskvalifikovány jako dosud poslední v závěru minulého týdne.

Všech pětadvacet sportovců bylo podle MOV součástí systematického a státem řízeného dopingu a podvodů se vzorky v Soči, na které poukázali vyšetřovatelé Světové antidopingové agentury (WADA). Rusko kvůli tomu přišlo o jedenáct medailí a v hodnocení národů, které původně na domácí olympiádě ovládlo s bilancí 33 medailí (13-11-9), kleslo na šesté místo.

Arbitrážní soud pro sport oznámil odvolání ruských sportovců den poté, co bylo Rusko vyloučeno z OH v Pchjongčchangu. Vybraní ruští sportovci budou moci v Koreji startovat jen jako neutrální.

Moskva se musí rozhodnout, zda ruští sportovci na ZOH pojedou

Vedení ruského státu čeká těžké rozhodování o tom, zda ruští sportovci pojedou na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, či nikoli. Někteří politici po rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) připustit účast jen "čistých" ruských sportovců pouze pod neutrální vlajkou vyzývají k bojkotu her. Šéf zahraničního výboru horní komory parlamentu Konstantin Kosačov by toto rozhodnutí ale nechal na sportovcích.

Kosačov je jako ostatní ruští parlamentní činitelé přesvědčený, že úterní rozhodnutí MOV bylo přijato v rámci celkové protiruské politiky Západu. "Odporné rozhodnutí. Není pochyb, že je to součást celkové linie Západu zaměřené na zatlačování Ruska," napsal Kosačov na facebooku. Podle jeho názoru ale MOV "pod tlakem hysterické kampaně rozpoutané v médiích" ani jiné stanovisko zaujmout nemohl.

Předseda zahraničního výboru Rady federace míní, že na jedné straně by bylo nepřípustné, aby ruští sportovci jeli na olympiádu pod "bílým" praporem. Na straně druhé by ale centralizovaný zákaz účasti v soutěžení, "k němuž sportovci mířili celý svůj život, bylo nesprávné a nespravedlivé".

"Toto je ten případ, kdy každý musí rozhodnout sám za sebe a země musí projevit moudrost, podpořit sport, a ne politiku," zdůraznil v této souvislosti Kosačov.

Jiný názor vyslovil například místopředseda Státní dumy, dolní komory parlamentu Igor Lebeděv, který nabádá k ignorování her v Jižní Koreji. "Rozhodnutí MOV je velmi urážlivé a ponižující pro tak velký sportovní stát, jakým je Rusko. Dnes stojíme před nejdůležitější otázkou: účast nebo neúčast Ruska na olympijských hrách v roce 2018 bez vlastní vlajky a hymny. Myslím, že musíme rozhodnout o úplném ignorování OH," řekl Lebeděv agentuře TASS.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď