Dva muži, kteří narušili v Litomyšli slavnostní koncert, odmítli vypovídat

foto Aktivisté za ochranu klimatu narušili zahájení koncertu České filharmonie v rámci festivalu Smetanova Litomyšl, která uvedla Koncert pro Evropu ve slavnostní den převzetí předsednictví Rady Evropské unie Českou republikou, 1. července 2022, Litomyšl, Svitavsko.

Litomyšl (Svitavsko) - Dva aktivisté, kteří v pátek večer v Litomyšli na Svitavsku narušili koncert k zahájení předsednictví Česka v Radě EU, odmítli vypovídat. Policie čin ještě právně nekvalifikovala. Musí vyslechnout svědky. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská. Dva muži se připoutali k zábradlí, měli transparenty za ochranu klimatu.

Fotogalerie

"Využili svého práva a odmítli vypovídat. My budeme vyslýchat svědky, pořadatele, zhlédneme záznamy. Po nějakém prověřování rozhodneme o právní kvalifikaci," řekl Janovská. Další informace v nejbližších dnech policie vydávat nebude, dodala.

Dva muži středního věku vyskočili na pódium, připoutali se za krk k zábradlí pomocí plastové pásky. Menší transparenty drželi na klíně, měli je v českém a anglickém jazyce. Na jednom z transparentů stálo: Zastavte fosilní šílenství a solární tunel. "Jde o naše přežití, podle vědců máme tři roky," volal jeden z aktivistů. Reakce publika byla odmítavá. "Chtěli narušit průběh koncertu," řekla Janovská.

Česká republika pátečním společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli zahájila půlroční předsednictví v Radě Evropské unie. Na závěr setkání se konal koncert, Česká filharmonie ho sestavila z děl Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Orchestr dirigoval Jakub Hrůša.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď