Dva Češi zahájili přechod zamrzlého jezera Bajkal

foto Odlet expedice Bergans Bajkal 2010 z letiště Ruzyně v Praze

Dnes ve 13:40 se s Pavlem Blažkem a Václavem Sůrou vzneslo letadlo a expedice Bergans Bajkal 2010, jejímž cílem je přejít zamrzlé jezero Bajkal, byla zahájena. Jelikož Bajkal není za rohem, cesta k němu nejaký ten čas zabere - podle plánu by Vašek s Pavlem měli vkročit na led v úterý dopoledne.

A co se s nimi bude dít do té doby? Z Prahy je čekal let do Petrohradu, kde mají několik hodin čas, a pak už nasednou do letadla, které je dopraví přímo do Irkutsku. Tam by měli být v pondělí ve 2 hodiny odpoledne Irkutského času, neboli v 7 ráno našeho času.

V Irkutsku stráví jednu noc, doplní benzín do vařičů, který si nesměli zabalit do letadla, a také důkladně přebalí sledy tak, aby měli vše potřebné po ruce až vyrazí na jezero. Jelikož jižní cíp Bajkalu, ze kterého budou startovat, je od Irkutsku vzdálen asi 80 km, mají Pavel s Vaškem zajišťěný odvoz až přímo k jezeru. No a pak vyrazí na led směr sever, ale o tom nás v následujících dnech budou informovat sami :-)

Rozloučení na letišti bylo veliké a dojemné. Kromě rodin a spousty kamarádů se s Pavlem a Vaškem přišli rozloučit i lidé, kteří jim pomohli s organizací expedice, a také jejich “filmový štáb”, který vše samozřejmě natáčel a dokumentoval. Osobně se s Pavlem a Vaškem přišel rozloučit i člověk z Rossya Airlines, kterému expedice vděčí za zařízení velkorysé slevy na zavazadla. Každý totiž měli výbavu vážící okolo 90 kg, což je pořádná nadváha nad běžné letecké limity!

Dalším příjemným překvapením bylo pro Vaška i Pavla setkání s nejvyšším lámou Burjatské republiky (buddhismus je v oblasti Bajkalu jedním z hlavních náboženství), který byl tou dobou na návštěvě v Praze a přišel oběma popřát mnoho štěstí. Během čekání na odbavení přijela TV Nova, která už o Vaškovi před časem reportáž vysílala, a odjezd expedice si tedy nenechala ujít.

Pak už byl čas odbavit zavazadla a odvézt je k přepážce pro nadměrná zavazadla, protože dlouhé lyže a plné sledy byly vskutku poněkud nadměrné :-) Chvíli ve všech zatrnulo, když se kontrole nezdálo cosi na obrazovce zrentgenovaných sledů, ale nakonec se vše vysvětlilo. Šlo o prázdné titanové lahve na benzín a termosky, které na rentgenu vypadaly podezřele.

I když mělo letadlo hodinu zpoždění, uteklo čekání na čas odletu až moc rychle a pak už byl najednou čas, aby Vašek s Pavlem prošli pasovou přepážkou, naposled zamávali rodinám a kamarádům a vydali se za svým dobrodružství. Držme jim palce, ať to přeběhnou co nejrychleji!

Zuzana Pínová,

Další články: Cestopis Expedice Bergans Bajkal 2010

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 29. června 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď