Dům umění věnoval výstavu sochaři Miloši Zetovi

foto Dům umění města Brna představil 11. února 2020 výstavu s názvem Sochař Miloš Zet - Zdi, sokly a makety. Při tvorbě instalací se autor Martin Zet nechal inspirovat dílem svého otce, sochaře Miloše Zeta. Expozice potrvá do 21. dubna 2020.

Brno - Prostor k úvahám o sochařské práci a osudu soch ve veřejném prostoru dává nová expozice Domu umění města Brna. Je věnovaná dílu Miloše Zeta, významného sochaře druhé poloviny 20. století. Neobvykle pojatou výstavu připravil jeho syn, šedesátiletý umělec Martin Zet. Spolu s expozicí vznikla také obsáhlá kniha.

Fotogalerie

Nejde o klasickou prezentaci soch a jejich modelů, spíše o mozaiku či kompozici trojrozměrných exponátů, videí, skic i fotografií. Mnohé naznačuje už podtitul výstavy "Zdi, sokly a makety". Na některé monumentální práce Miloše Zeta totiž v domě umění odkazují prostorové modely jejich soklů v reálné velikosti.

Důležitost perspektivy při umisťování sochařských prací ve veřejném prostoru připomíná dřevěná lávka procházející síněmi v prvním patře Domu umění. Některé exponáty si tak lidé mohou prohlédnout jak zblízka z "anfasu", tak shora. Díky videu návštěvníci také nahlédnou do sochařova ateliéru.

Větší pozornost je věnovaná například památníku partyzánského hnutí Noční přechod v Morávce na Frýdecko-Místecku nebo soše Mládí, která stávala na Pražském hradě. Nejde však o uměleckohistorickou dokumentaci a faktografii, výstava spíše ukazuje proces práce na plastice a vlivy dobové sociální, politické i hospodářské situace na vznik i další osud děl.

"Návštěvník výstavy má možnost vidět, jakým složitým procesem plastika prochází, než je umístěna do veřejného prostoru," řekla novinářům ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Miloš Zet žil v letech 1920 až 1995. Byl čelným a přesvědčeným představitelem československého socialistického realismu, ale zároveň autorem abstraktních plastik. Často vytvářel díla určená do exteriéru měst.

Podle databáze Vetřelci a volavky, věnované výtvarnému umění ve veřejném prostoru normalizačního Československa, se Zetovy monumentální realizace s ideologickým obsahem vyznačují vynikající řemeslnou i uměleckou kvalitou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď