Dům knihy Knihcentrum v Ostravě vystaví kopii Aniho papyru

foto Kopii dlouhou 31 metrů Aniho papyru vystaví od 13. února 2018 Dům knihy Knihcentrum v Ostravě. Papyrus je oproti originálu, který je uložen v Britském muzeu, delší o více než sedm metrů. Je ukázkou takzvané Egyptské knihy mrtvých, popisující cestu duše po smrti těla. Výstava potrvá do 30. března 2018. Na snímku z 12. února 2018 je pohled na papyrový svitek, který je umístěn na ochozu v interiéru obchodu.

Ostrava - Dům knihy Knihcentrum v Ostravě vystaví od úterý kopii Aniho papyru, který je součástí takzvané Egyptské knihy mrtvých. Papyrus je oproti originálu, který je uložen v Britském muzeu, dlouhý 31 metrů. Delší je o více než sedm metrů. Důvodem je hlavně lepší čitelnost. Výstava potrvá do 30. března, řekla ČTK za organizátory Hana Šromová.

Kopii dlouhou 31 metrů Aniho papyru vystaví od 13. února 2018 Dům knihy Knihcentrum v Ostravě. Papyrus je oproti originálu, který je uložen v Britském muzeu, delší o více než sedm metrů. Je ukázkou takzvané Egyptské knihy mrtvých, popisující cestu duše po smrti těla. Výstava potrvá do 30. března 2018. Na snímku z 12. února 2018 je detail papyrového svitku, který je umístěn na ochozu v interiéru obchodu. Originál Aniho papyru má přibližné rozměry 23,4 na 0,375 metru. "Vystavená kopie má pro větší čitelnost délku 31 metrů. Výstava je jedinečnou příležitostí prohlédnout si papyrus celý, tedy s původním kompletním obsahem, což není možné ani v Britském muzeu," řekla Šromová. Uvedla, že Aniho papyrus vznikl v období vlády 19. dynastie a byl pojmenován po nepříliš známém egyptském hodnostáři jménem Ani. Jde pravděpodobně o nejzachovalejší exemplář knihy mrtvých a popisuje cestu, kterou duše prochází po smrti těla.

Kopii dlouhou 31 metrů Aniho papyru vystaví od 13. února 2018 Dům knihy Knihcentrum v Ostravě. Papyrus je oproti originálu, který je uložen v Britském muzeu, delší o více než sedm metrů. Je ukázkou takzvané Egyptské knihy mrtvých, popisující cestu duše po smrti těla. Výstava potrvá do 30. března 2018. Na snímku z 12. února 2018 je papyrový svitek umístěn na ochozu v interiéru obchodu. V roce 1888 ho v oblasti někdejšího Vesetu (Théby) zakoupil egyptolog Ernest Alfred Wallis Budge pro Britské muzeum v Londýně, kde je dosud papyrus uložen. Papyrové svitky týkající se cesty duše po smrti bývaly často umístěny v sarkofágu vedle mumie nebo byly součástí obinadel, do nichž bylo tělo zabaleno. To je i jeden z důvodů, proč jsou tyto svitky nazývány knihami mrtvých. Byly psány pomocí hieroglyfů a některé exempláře doplňovaly barevné ilustrace posmrtného života.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

-2°C

Dnes je čtvrtek 24. ledna 2019

Očekáváme v 5:00 -5°C

Celá předpověď