Důkazem o prodělání koronaviru bude nově i pozitivní antigenní test a příznaky

foto Testování na koronavirus - ilustrační foto.

Praha - Důkazem o prodělání covidu-19 bude nově u lidí s příznaky i pozitivní antigenní (AG) test. Ministerstvo zdravotnictví od středy ruší část mimořádného opatření z března loňského roku, kde bylo povinné potvrzení pozitivního výsledku antigenního testu dalším PCR testem.

Poskytovatelé zdravotních služeb, kteří testovali rychlejší antigenní metodou vyhodnocovanou na místě, měli v případě pozitivního testu dosud povinnost vystavit testovanému rovnou žádanku na PCR test, který vyhodnocují laboratoře.

"Osobě, která měla pozitivní výsledek rychlého antigenního testu (...), bylo pak nařízeno podrobit se konfirmačnímu PCR testu, který jí byl indikován, bez prodlení," píše ministerstvo v odůvodnění změny.

Ta vychází také z únorového nařízení Evropské komise, které pro vydávání evropských certifikátů o prodělání nemoci covid-19 uznává i pozitivní výsledek antigenního testu. "Podmínkou pro vydaní certifikátu o prodělání onemocnění covid-19 je kromě provedení testu zdravotníkem také přítomnost příznaků onemocnění covid-19 u testované osoby," uvedlo ministerstvo. Testovací sada musí být také jednou ze schválených pro použití v EU.

Počty testů na koronavirus v ČR setrvale klesají od konce letošního ledna. Prvního února bylo více než 156.000 lidí testováno metodou PCR a dalších téměř 29.000 antigenními testy. O měsíc později byla PCR testů pětina a antigenních třetina. Na začátku dubna byl počet PCR testů proti únoru téměř osminový a antigenních testů pětina.

V dubnu se počty odhalených případů v pracovních dnech pohybují mezi 4000 a 7000 pozitivními. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na konci března uvedl, že reálné počty nově nakažených, kteří nemají příznaky nebo nejdou na testy, je dvakrát až třikrát vyšší.

Největší podíl testů denně tvoří testy preventivní a plošné. Do těchto statistik se započítávají testy, na které se lidé vydají sami. Většinou pro ně využívají možnost nechat se jednou měsíčně otestovat zdarma, tedy z veřejného zdravotního pojištění.

Z pondělních 23.000 testů bylo téměř 39 procent těchto preventivních testů, 37 procent bylo testů diagnostických, na které nemocné s příznaky odeslal lékař. Zbývající asi čtvrtina byly testy epidemiologické u lidí, kteří přišli s někým nakaženým do kontaktu.

Antigenní testy v současné době využívají pro rychlou diagnostiku pacientů, kteří přicházejí do ordinací s příznaky, praktičtí lékaři. Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začíná být spolu s koronavirem dominantní i chřipka.

Certifikáty o očkování, negativním testu nebo prodělání nemoci se v současné době v Česku lidé nikde prokazovat nemusí. Jsou ale dál povinné při cestování do některých zemí, například pro turisty mířící do Rakouska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 5. října 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď