Demagog.cz: Zeman měl v debatě více nepravdivých výroků

foto Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš (na snímku) a Miloš Zeman se setkali 23. ledna v Praze k první televizní debatě před druhým kolem prezidentských voleb.

Praha - V televizním duelu prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v televizi Prima pronesl více nepravdivých výroků současný prezident Zeman. Podle analýzy serveru Demagog.cz sdělil během úterního asi hodinového pořadu 28 faktických výroků, jako nepravdivé server vyhodnotil sedm z nich. Jeho vyzyvatel Jiří Drahoš řekl 14 faktických výroků, pravdu neměl ve dvou z nich. Demagog.cz to uvedl v tiskové zprávě, kterou poskytl ČTK.

V debatě TV Prima se oba pánové dotkli řady témat, přičemž není bez zajímavosti, že na některé z nich jako potenciální hlava státu nemají žádné kompetence. Během diskuse se ani jeden nevyhnul faktickým přešlapům," uvedl vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň.

Server debatu označil za emotivní a nestandardní. Zaznělo během ní 42 faktických výroků, většina z nich patřila Zemanovi, a to 28, Drahošovi zbylých 14. Zeman má podle serveru přehled o mezinárodních jednáních o migračních kvótách či o tom, jaká práva na držení zbraní mají občané ve světě. "Pravdivé informace o postupu jmenování vlády ale potopil nepravdami ohledně legislativního procesu," uvedl Demagog.cz. Nepravdy, kterých analýza zjistila sedm, se týkaly třeba přijetí směrnice Evropské unie k migraci, pravomoci prezidenta při podání ústavní stížnosti nebo podpisu mezinárodních dohod.

"Zároveň ani jeden z kandidátů neřekl o výstupech nebo aktivitě Bezpečnostní informační služby (BIS) nic pravdivého," dodali pracovníci Demogogu.cz. Zeman zároveň řekl tři zavádějící tvrzení a dva výroky, které se analytikům nepodařilo ověřit.

Od Drahoše zaznělo 14 faktických výroků, z čehož byly dva nepravdivé. Drahoš nesprávně mluvil o obsahu zprávy BIS a mylně označil Zemana za toho, kdo v roce 1999 prosazoval pomoc uprchlíkům z Kosova. 

Debatu sledovala na Primě téměř polovina diváků

Duel Drahoše a Zemana sledovala v úterý večer na Primě téměř polovina lidí, kteří měli v tu dobu zapnutou televizi. Průměrná sledovanost 2,2 milionu diváků starších 15 let byla nejlepším výsledkem večera i celého dne. Na základě dat Asociace televizních organizací to uvedl server Mediaguru.cz.

Údaj o sledovanosti oznámil už během úterního přímého přenosu z karlínského divadla moderátor duelu Karel Voříšek. Předchozí dvě debaty, ve kterých Zeman vystoupil sám, vidělo méně lidí. V neděli v televizi Nova si ji pustilo 1,5 milionu diváků, v pondělí v televizi Barrandov v průměru 659.000 lidí starších 15 let.

Úterní duel na Primě si zapnulo 48 procent lidí u televizí. Jeho sledovanost tak výrazně předčila další pořady v pořadí. Epizody seriálů Ordinace v růžové zahradě 2 na Nově i Ohnivý kuře na Primě si vybral zhruba každý pátý divák.

Nedělní rozhovor se Zemanem na Nově byl také nejsledovanějším pořadem dne i večera, dívala se něj zhruba třetina lidí u obrazovek. Šestnáct procent diváků starších 15 let pro debatu v televizi Barrandov znamenalo až pátý nejlepší výsledek večera, pro samotnou stanici to ale byl třetí nejlepší výkon pořadu vůbec.

Před pěti lety se duelů prezidentských kandidátů před druhým kolem voleb konalo více. Diskuse Karla Schwarzenberga se Zemanem měly vesměs víc než milionovou sledovanost, závěrečnou debatu v České televizi vidělo 1,612 milionu diváků starších 15 let.

Drahoš a Zeman se znovu setkají ve čtvrtek v poslední televizní debatě před druhým kolem voleb, kterou bude vysílat Česká televize z pražského Rudolfina. Zeman po prvním kole voleb změnil názor, že se televizních debat nebude účastnit, a krátce nato přehodnotil i stanovisko, že více než dva duely by už byly nudné. Přijal pozvání do čtyř televizních pořadů. Drahoš zůstal u rozhodnutí zúčastnit se dvou duelů, i když Zemanův tým ho za to kritizoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď